Присъдата е срещу деветима мъчители, които отделно трябва да ѝ платят 26 617 лв – парите, които тя не успяла да вземе като медицинска сестра заради 8-годишния си престой в затвора. Макар всеки от тях да е имал различна роля в изтезанията, тримата апелативни съдии смятат, че отговорността им е солидарна.
До делото на втора инстанция се е стигнало по жалба на защитата на либийците – с мотив, че в Либия офицерите са били били оправдани за извършените престъпления.
Според съдиите Иванка Ангелова, Златина Рубиева и Красимир Машев обаче доказателства за това не са предоставени. В мотивите на вторинстанционната присъда подробно се описват изтезанията, на които е била подложена Нася Ненова, и страданията, които преживяла през тези осем години. Именно в резултат на това медицинската сестра направи пълни самопризнания, на които почиваше и обвинителният акт срещу нея и последвалите – първо смъртни присъди, а след това доживотни присъди, срещу останалите сестри и палестинският лекар Ашраф ал-Хаджудж.
Нася Ненова – най-младата от медсестрите, е на 32 г. при арестуването им. Тя е най-жестоко изтезавана от всички и прави опит за самоубийство в затворническата болница. Медицинската сестра от Сливен разказа за ужасите на едно от съдебните заседания през 2001 г. И посочи поименно тези, които са я измъчвали.
Решението на Апелативния съд може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…