ДПС влезе в предизборната кампания с девиза “Заедно с хората“ и две задачи – „да разширява електоралния си периметър“ и „обновяване на нейния политически образ“.
Тези задачи бяха поставени от почетния председател на ДПС Ахмед Доган по време конференцията на партията през февруари. С работата да ги изпълняват са натоварени двамата съпредседатели – Делян Пеевски и Джевджет Чакъров. На практика ДПС видимо се представлява само от Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
ДПС иска официално да участва във властта. Тази цел на движението не е нова. Предишният председател на ДПС Мустафа Карадайъ също говори за „участие в изпълнителната власт“.
„Ние сме готови да управляваме“, каза в края на май Делян Пеевски в Кърджали, където е водач на листа. По думите му „ние ще решаваме кой може да управлява, кой може да е премиер, кои да са министри“.
Според предварителните социологически проучвания за изборите нито една партия няма да има мнозинство в следващия парламент. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов припознава ДПС като партньор, но не говори открито за коалиция с Пеевски. От „Продължаваме промяната-Демократична България“ казаха, че няма да се коалират с ГЕРБ и ДПС.
В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с бившия зам.-председател на ДПС Осман Октай за амбициите на ДПС да станат втора политическа сила.
ДПС е различно начело с Пеевски, по думите на Осман Октай. „Това е изчистването на последните мохикани от времето на изграждането на структурата на ДПС като кауза, като модел. Изчезнаха от политическото пространство много знакови имена“, каза Октай.
Пеевски беше избран по предложение на почетния лидер на ДПС Ахмед Доган. Той го описа като „представител на новото поколение технократи в политиката, които имат като че ли вроден инстинкт за прагматично решаване на проблемите на хората и на държавата“.
По думите на Осман Октай „Пеевски саботира цялото демократично, публично държавническо поведение в държавата. В подготвените реплики на Делян Пеевски пред медиите и микрофоните, той постоянно стреля по президента по министър-председателя, по министрите, унижава всички отсреща“. По думите му след появата на Пеевски като лидер в ДПС движението „всички кадри са в парализа“.
„[ГЕРБ и ДПС] много биха искали и работят всички за това [да управляват заедно]. Обаче на Бойко [Борисов] не му стиска“, каза Октай. По думите му това е, защото, „ако утре-вдругиден той и Делян Пеевски направят правителството, да не би отново да запалят искрата на протеста“. Октай каза, че в момента „те търсят някакъв златен пръст“.
„Златен пръст“ в годините се превърна в синоним на малка партия или отделни политици, уговорени да дадат гласовете си, когато не достига малко за формиране на мнозинство в парламента.
Според Октай на изборите ще има по-висока избирателна активност, „защото цялата агресия е насочена около представляващите тази протестна вълна“. Прогнозата му не съвпада с тази на социолозите, които очакват ниска избирателна активност.
Според Октай „колкото и мандати да вземе Бойко Борисов, няма да може с негов мандат да реализира правителство“. Октай каза, че това може да се случи само при „коалиция Магнитски“. По думите му това не е в интерес на Борисов,“ но когато можеш да слушаш сръбския президент, защо да не слушаш руския президент“. Намекът на Октай е по повод опита за промяна на българската позиция за гласуване на резолюциля на ООН, с която 11 юли беше определен за Международен ден за размисъл и отбелязване на геноцида в Сребреница.
Омега-3 мастните киселини са есенциални мазнини, които играят ключова роля за здравето на човека. Тялото…
„Биг Брадър“ е едно от най-известните риалити шоута в световен мащаб, оставило своя отпечатък и…
Гинко билоба е едно от най-старите дървета в света и е известно със своите лечебни…