Categories: България

На прага на летния сезон – отново лиспва работна ръка

Около 50 хиляди души персонал не достигат за предстоящия туистически сезон. Към момента наетите чужденци са около пет хиляди, до началото на лятото се очакват още толкова. Експерти твърдят, че браншът търси персонал от 5 години. Те нападнаха държавата, че не ги приоритизира.

Емил Коларов, председателят на Сдружението на заведенията в България, коментира в студиото на “България сутрин”, че не може сектор, който дава голям процент от БВП, да е на заден план. На прага на новия летен сезон туристическият бранш поиска решаване на проблема с работните визи за работници от трети държави. Вносът на кадри е от Индия, Бали, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан.

Основният недостиг е на готвачи, помощник-готвачи, бармани, рецепционисти. „Заплатите им не са по-ниски от тези за българите. Но на нас чужденците ни излизат по-скъпо – на тях трябва да им осигуриш спане, храна, да им извадиш визи, те идват квалифицирани, но езиковата бариера е доста голяма. В над 90% от случите не говорят и английски“, посочи Коларов.

Хотелиерът Стоил Далевски посочи пред Bulgaria ON AIR, че е изпратено писмо до председателя на НС, до всички политически партии с искане за облекчаване на процедурите по издаване на визи за работници от трети страни.
„Около седмици има това НС, надяваме се тези промени да влязат. В момента се дава краткосрочна виза за 3 месеца – тя е най-големият проблем“, посочи Далевски.

Друга пречка пред бизнеса са заплатите, които се изплащат на чужденците, тъй като банките не откриват сметки на временно пребиваващи от трети страни. „Ние имаме едни и същи проблеми преди летния туристически сезон, за Слънчев бряг трябват 200 000 човека, за да може адекватно да функционира“, подчерта хотелиерът.

Проблем с назначаването на персонал от трети страни има и във Външно министерство – няма кадри, които да обработват визите. „В Киргизстан нямаме нито един човек, който да издава визи, няма посолство, в Узбекистан има един човек, всички визи минават през него, пращат се във външно министерство, което да одобри. За голям период от време консулствата спряха да издават визи за трети страни, не бяха поръчали принтери за печатане на шенгенски визи – влизаме в Шенген, по друг начин се печатат“, даде пример Емил Коларов.

Очакванията са много малко хотели да отворят за 1 май и Великден, след това ще затворят до началото на летния туристически сезон, който продължава около 50 дни.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase

https://www.dnes.bg/

Arhiv