Земеделци блокираха граничен пункт между Полша и Германия и излязоха на протести в Брюксел и Мадрид, съобщи Ройтерс. Причините за недоволството им са ниските цени в супермаркетите и това, което определят като нелоялна конкуренция от чужбина, включително Украйна.
Новината идва на фона на дискусията на министрите на земеделието от Европейския съюз (ЕС) в Брюксел в понеделник. На нея те обсъдиха кризата в сектора и възможните решения за проблемите на фермерите. Министърът на земеделието и храните на България Кирил Вътев също участва в дискусията, съобщи БТА.
На видеокадрите от Ройтерс в Брюксел се вижда как водно оръдие погасява запалени от протестиращите гуми. Около 900 трактора задръстват белгийската столица близо до мястото на срещата на министрите.
„Днес отново сме в Брюксел като фермери, защото Европейският съюз не се вслушва в нашите искания за справедливи приходи“, казва Морган Оди, генерален координатор на земеделската организация „Ла Виа Кампесина“ (La Via Campesina), цитиран от Ройтерс.
Той допълва, че земеделците произвеждат храната и не изкарват прехраната си. По думите му причина за това са споразуменията за свободна търговия и регулацията и цените, които са под производствените разходи. Фермерите изискват от ЕС да предприеме действия по тези проблеми.
На протеста в Мадрид фермери от цяла Испания надуват свирки, удрят звънци и бият по барабани. Искат ЕС да намали бюрокрацията и да промени своята Обща селскостопанска политика.
Протестиращи земеделци блокираха и граничен пункт между Полша и Германия в знак на обща солидарност от полските и германските фермери. Те не са съгласни с вноса на стоки от Украйна на европейския пазар.
Целта на събранието на земеделските министрите от ЕС е да намали напрежението между фермерите, като обсъди намаляването на инспекциите във фермите и възможността малките ферми да бъдат освободени от някои екологични стандарти.
Друг проблем, посочен от германския министър на земеделието Джем Оздемир, е бюрокрацията в сектора. По думите му средният фермер прекарва една четвърт от времето си на бюро.
На дискусията Кирил Вътев припомни протестите на фермерите в България преди седмици. Той каза, че Европейската комисия (ЕК) ще направи оценка на Зелената сделка и нейното въздействие върху селското стопанство в ЕС.
Очаква се ЕК също да преразгледа споразуменията за свободна търговия между страните-членки на ЕС, които да гарантират еднакви производствени стандарти за качество и безопасност на храните.
Фермерите протестираха в Европа и в България в продължение на седмици. През средата на февруари зърнопроизводителите в България постигнаха споразумение с правителството, чрез което ще получават помощ заради последствията от войната на Русия в Украйна.
Те твърдяха, че претърпяват финансови загуби заради конфликта. Допреди това такава помощ получаваха единствено други земеделски сектори като плодове, зеленчуци и животновъдство.