Как се появи театърът в Стара Загора
С помощта на даскал Петър Иванов и оркестъра на Кольо Ганчев през 1870 година се поставят първите представления на “Многострадална Геновева” с участието на Петър Иванов, Тачо Сяров, Христо Зафиров, Атанас Попгеоргиев, Пенчо Братанов, но самото рождение на театъра е на 18 април 1870 година с пиесата “Малакова” на Петко Рачев Славейков.
На 25 декември 1883 година се играе пиесата “Иванко” от любителска трупа. Представлението продължава 4 часа. На следващия ден се играе отново и на него присъства Иван Вазов, който дава ласкави отзиви за постановката и за играта на актьорите. До края на учебната година са поставени още три пиеси – “Светослав и Невенка”, “Скъперникът” и “Сганарел”.
През 1900 година в Стара Загора е основано културно-просветното дружество “Театър” като продължение на Ученолюбивото дружество от 1883 година. Председател е Петко Икономов. През 1904 година се създава работническа театрална трупа, която по-късно прераства в работнически театър “Борба”.
Идеята за построяването на театрален салон възниква още през 1897 година. За представленията на местни и чужди театрални трупи, концертите на музикалното дружество и училищните утра се ползва салонът на мъжката гимназия “Иван Вазов”. Театралната сграда е построена с дарения и заем през 1914 година и се превръща в най-голямото културно и обществено средище на Стара Загора.
Театърът е професионален от 1919 година. Той открива своя сезон с “Пленникът от Трикери”. През 1954 година Драматичният театър става държавен.
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…