Снимка: БГНЕС |
На 95-годишна възраст почина британската писателка и историчка Мерсия Макдермот.
Тя е автор на първата пълна история на България на английски език.
Макдермот написа и биографията на Васил Левски „Апостолът на свободата“ както и биографията на Гоце Делчев „Свобода или смърт“.
Последната си книга – „Имало едно време в България“, Макдермот издаде през миналата година. Писателката беше чуждестранен член-кореспондент на БАН и доктор хонорис-кауза на Софийския университет.
От 1957-а до 1989-а посещава или живее в България и преподава в Английската гимназия в София и Софийския университет „Свети Климент Охридски“.
Макдермот се ражда в семейството на хирурга от Кралския военноморски флот Джефри Палмър Адсхед и учителката Олив Мей Орме. През 1948 г. завършва руска филология в Оксфордския университет. През лятото на 1947 г. с група английски студенти отива на бригада в бивша Югославия, където за първи път установява контакти с българи, включително с поета Павел Матев.
През 1948 г. участва в международната младежка бригада на язовир „Георги Димитров“ (днес „Копринка“). Там се запознава с Джеймс Макдермот, за когото се венчава веднага след прибирането им в Англия. През 1952 г. се ражда дъщеря им Александра. Александра Макдермот е доктор по химия и преподавател по физико-химия в САЩ.
От 1957 до 1989 г. общественичката посещава или живее в България. През 1963 – 1964 г. и от 1973 до 1979 г. преподава в Английската гимназия в София. След това води курс по „Националноосвободителното движение в Македония“ в Историческия факултет на Софийския университет до 1989 г.
Дълги години писателката е председателка на Англо-българското дружество със седалище в Лондон. Тя е почетен гражданин на Карлово и Благоевград и носител на високи държавни отличия на България – Ордена на розата, ордена „Кирил и Методий“ и ордена „Мадарски конник“. Неин личен архивен фонд се съхранява в Държавна агенция „Архиви“.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…