В интернет изтече колекция от над 3000 снимки, които показват Иран по времето на династията Каджар (между 1789 и 1925 г.).
Наскоро беше потвърдено, че снимките са от архива на двореца Голестан в иранската столица Техеран.
Правени са предимно в края на XIX век и са едни от първите снимки на днешен Иран, който тогава е бил познат официално като Персия.
В началото на юни снимките предизвикаха сензация, когато изтекоха в поредица от папки в Google Drive.
Част от снимките от архива на двореца Голестан са били публикувани и преди. Пример за това е снимката по-горе, която в миналото е била погрешно описвана като изображение на крадец, който е „погребан жив“.
Други кадри обаче не са били публикувани никога преди. Някои от тях идват без описание и допълнителна информация.
Историкът Хамидреза Хосейни каза пред Радио Фарда (иранската служба на Радио Свободна Европа), че достъпът на широката общественост до снимките досега е бил изключително труден.
„Сякаш се опитваха да ги държат възможно най-далеч от очите на обществеността“, каза Хосейни.
Публикуването на снимките предизвика остра реакция от страна на иранските държавни медии.
Един от свързаните с правителството новинарски сайтове разкритикува изтичането на кадрите, като написа, че „във всички страни публикуването на музейно съкровище без разрешение е престъпление“.
Снимките обаче са достатъчно стари, за да може днес да се считат за обществено достояние. Това означава, че законите за авторското право вече не се прилагат за тях.
Освен това Иран още не е подписал международната Бернска конвенция за защита на литературните и художествените произведения.
Не е ясно каква е мотивацията зад теча на кадрите. В миналото дворецът Голестан е бил критикуван, че ограничава достъпа до снимки в огромния си фотоархив.
Сред хилядите изображения има и такива с еротични елементи и голи фигури. Те са цензурирани с многослойни физически покрития, както се вижда от снимката по-долу.
На няколко от снимките е изобразен Насер ад-Дин Шах, крал от династията Каджар, управлявал Иран от 1848 г. до убийството си през 1896 г.
Насер ал-Дин е допринесъл за началото на така наречения „златен ве“ на иранската фотография.
Шахът пътува много в Европа и става ентусиазиран привърженик на фотографията – технология, която се разпространява на Запад около средата на XIX век.
Шахът е бил опитен фотограф и се смята, че е заснел няколко от снимките сред изтеклите в архива.
Много от снимките са ясни и с голяма дълбочина, а тези качества са характерни за кадрите от най-добрите фотоапарати по онова време.
Няколко от изображенията са правени извън Иран, вероятно от шаха или фотографите му по време на някое от многобройните му пътувания в чужбина.
Горната снимка например показва централната част на Тбилиси.
След изтичането на снимките ръководството на двореца Голестан от своя страна обяви, че в най-скоро време ще публикува кадрите.
Отборът на Берое спечели домакинството си срещу Левски с 83:71 (21:13, 16:16, 28:23, 18:19)…
Отборът на Берое (Стара Загора) излезе на 3-о място в мъжкото волейболно първенство, след…