Стара Загора

Неврологът проф. Манчев: Когато сте невинен, не оставяйте клеветник да подронва авторитета ви, пък било то и във Фейсбук

Проф. д-р Иван Манчев д.м.н., началник клиника по неврология в УМБАЛ „д-р Ст. Киркович“ – Стара Загора, който безпрецедентно осъди  мъж за клевета във Фейсбук, разкрива подробности за случката пред репортер на ЗАРАТА. Какво е състоянието на медицинското образование в България и защо според него държавната болница в Стара Загора е в тежко финансово състояние.

Представяме ви проф. д-р Иван Христов Манчев д.м.н. Известен невролог и единствен с титлата „Доктор на медицинските науки“ в УМБАЛ „д-р Ст. Киркович“ – Стара Загора. Изтъкнат учен и автор на много научни трудове в областта на неврологията. Има написани 15 монографии и ръководства и една рационализация. Част от трудовете му са представени на международни форуми и са отпечатани в авторитетни европейски издания.

[ad id=“225664″]

Проф. Манчев е роден в Пловдив. Висшето си образование завършва в Медицинска академия – София. Започва работа като ординатор в Неврологичното отделение на ПОБ – Бургас. Общата си специалност по неврология придобива през 1983 година, а 2006 година и специалността „Обща медицина“.

През 1989 година защитава дисертационния си труд за научна степен „кандидат на медицинските науки“, признат и от UK NARIC за “British Doctor of Philosophy Degree (PhD) Standard”. “Доктор на медицинските науки“ става през 2012. От 1990 година е асистент в Катедрата по неврология и неврохирургия на ВМИ – Стара Загора. Една година по-късно става главен асистент в същата катедра. През 1996 година е избран за доцент и ръководител на катедрата по неврология и психиатрия в Медицинския факултет на Тракийския университет – Стара Загора, където работи и до днес. Професор по неврология става през 2011 година, а три години по-късно е избран за академик в Междунарадната Славянска академия за наука, образование, изкуство и култура.

Зад гърба си Проф. Д-р Иван Манчев д.м.н. има над 150 научни разработки във всички основни направления на неврологията, на които е автор и съавтор. Голяма част от трудовете му са посветени на мозъчносъдовите заболявания, множествената склероза, менингити и енцефалити, епилепсия и др.

Неговата монография “Epidemiology of the Risk Factors for Cerebrovascular disease” е публикувана в Канада и САЩ през 2007 година, през 2010 година е публикувана и във Великобритания, а монографията „Systemic hereditary degenerative and dystrophic diseases of the nervous and muscular system” е публикувана във Великобритания и САЩ.

Неговите научни трудове са цитирани повече от 500 пъти в чуждестранни научни източници.

[ad id=“225664″]

Проф. Д-р Манчев е член на съюза на учените в България, на научното дружество по неврология, на Управителния съвет на Фондацията „Предпазване от мозъчни инсулти“, на International Brain Research Organization и на European Federation of Neurological Societies. Участва и в редакционните съвети на списанията „Мозъчни заболявания“, „Българска неврология“, „Неврология и психиатрия“, „Българската неврологична и психиатрична практика“, и на „ Journal of Biomedical and Clinical Research”.

Удостоен е от центъра в Кембридж с диплома и медал на изтъкнат учен. През 2008 година изданието „1000 причини да се гордеем, че сме българи“ помества неговата автобиография.

През 2009 година е избран за зам. Декан на Медицински факултет – Стара Загора. Той е републикански консултант по неврология за Старозагорска, Бургаска, Сливенска, Ямболска области.

Лекар и преподавател както на български студенти по медицина, така и на чуждестранни студенти.

Проф. Манчев сподели пред ЗАРАТА: “Медицинският университет в Стара Загора има чуждестранни студенти от Турция, Македония, и от Англия. Те идват да учат тук, защото нашето образование е на световно ниво и дипломите им се признават в цял свят и не на последно място таксите, които плащат са по-малки, а получават наистина качествено образование.“

Според събеседникът ни не може да става дума за ярко изразена разлика между нивото на днешните студенти и на предходното поколение такива. И преди, и сега, някои полагат усилия и учат, а други – не.

„Лошото обаче е, че от 10 души 9, след като завършат, заминават за чужбина заради по-доброто заплащане, тревожи се преподавателят.

Проблемът е голям, защото моето поколение си отива и няма да има кой да ни замести. Същото е и положението със сестрите в болницата. На един лекар трябва да има три сестри, а положението е токова, че има по-малко от една. В болница „д-р Ст. Киркович“ работят предимно възрастни сестри и пенсионерки “, допълни още проф. Манчев.

[ad id=“225664″]

За тежкото финансово състояние на старозагорската болница, което не е тайна за никого, той най-отговорно заяви следното:

„Тежкото финансово състояние на болницата идва на първо място от това, че здравните пътеки не са остойностени, което важи и за цялата страна. При нас проблемът идва и оттам, че в болница „д-р Ст. Киркович“ се приемат всички тежко болни, неосигурени и социално слаби, а това от своя страна води до тежки финансови разходи. Нещо повече – приемаме болни и от други области.“

Допълни още: „В частните болници в Стара Загора такива болни почти не се приемат. Те приемат по-леко болни, там просто няма спешност, а трябва да има такава, която да бъде пропорционална на леглата им, защото регламентът гласи следното: Ако няма места в държавната болница, пациентът трябва да бъде приет в най-близката.“

За ЗАРАТА проф. Манчев разказа още и за опита да бъде оклеветен в интернет пространството и как се стигна дотам, че да стане първият в Стара Загора, който не само заведе дело за клевета във Фейсбук, но го и спечели на две инстанции. Четете повече по случая ТУК.

Ето какво сподели по темата проф. Манчев:

Човекът, позволил си да пише неистини по мой адрес, е зет на моя пациентка.

Случаят е следният:

Жената на въпросния човек е сестра в болницата. Те дойдоха при мен да настояват да направим на болната ядрено магнитен резонанс, който тогава беше платен и струваше 300 лв.
Усещайки накъде отиват нещата, аз помолих колега да остане на разговора в кабинета ми.

Обясних на въпросните хора, че тъй като на пациентката ú е направен скенер, който е показал, че няма повод за притеснение, не е нужно да бъде правено друго.

Ако все пак искат, им казах как да го направят безплатно, а именно като бъде изписана болната, да отидат и да вземат направление по здравна каса и тогава вече няма да им струва нищо.

Болната е изписана без всякакво съмнение за проблем в здравословното ú състояние.

Няколко дни след разговора разбирам от сестрите, че във Фейсбук въпросният господин е написал лъжи по мой адрес.

В първия момент не му обърнах внимание, но след известно време почнаха да ми звънят журналисти и случаят се разпространи.

[ad id=“225664″]

Тогава реших, че няма да оставя нещата така. Не може да се клевети човек, който няма никаква вина и да се пишат по негов адрес клевети, с които да бъде очернен пред обществото.

Понеже няма, за какво друго да се хване въпросния господин, той е решил да ме изкара корумпиран. И тъй като знае, че съм ловец и имам оръжие, написал, че съм го заплашвал с оръжие и съм искал пари.

Действително аз имам оръжие, но то е напълно законно, а пари взимам само в частния си кабинет. Даже жена му си призна пред съда, че не съм искал нищо.

След като случаят се разпространи, аз отидох и подадох жалба в полицията. Мъжът беше издирен. Пред съда той си призна, че го е написал.

Три пъти му беше даден шанс да се извини публично, като напише във Фейсбук извинение и да не се стига до съд, но той и трите пъти отказа. Така беше осъден и на двете инстанции (Районен и Окръжен съд).

Интересното тук е да се каже, че мъжът вече е бил осъждан за престъпление срещу правосъдието. Той е бил полицай, дал е фалшиви показания срещу друг полицай, хващат го и е осъден от военен съд. В моя случай това вече е рецидив за него.

След като е осъден,  е даден на съдия-изпълнител. Сега ще плаща на държавата, на мен обезщетение и на съдията. Но това той сам си го направи.

„Такива хора не трябва да бъдат оставени ненаказани. Още повече, ако са писали клевети срещу някой, който не е виновен по никакъв начин“, завърши проф. Манчев.

Arhiv