„Невъзможно е да се диша“. Как Каспийско море се превърна в бойно поле

Изглежда, че руските военни сили, разположени в Каспийско море и около него, стрелят по Украйна. Още не са измерени последствията от тези атаки върху местната околна среда.

Украински официални лица съобщават, че руски самолети са изстрелвали ракети от морето още в първите дни на пълномащабната инвазия на Русия срещу Украйна, която започна през февруари 2022 г. Оттогава са го правили многократно.

Хора, които живеят в близост до Каспийско море, също съобщават за изстрелване на ракети. В един от случаите тази година местни жители публикуваха видеоклип, който показваше изстрелване на крилати ракети „Калибр“.

Някои хора твърдят, че военната дейност причинява замърсяване. Журналисти пък предполагат, че има връзка между изстрелването на ракети и измирането на каспийски тюлени.

През последните седмици стотици тюлени от защитения вид бяха намерени мъртви по бреговете на Каспийско море. Към момента няма официална причина за тази масова смърт.


Каспийски тюлени

Русия не е потвърдила информацията, че използва Каспийско море за нападения срещу Украйна, но в миналото го е правила за други подобни цели. През октомври 2015 г. официалните медии цитираха тогавашния министър на отбраната Сергей Шойгу, който каза, че Каспийският флот е поразявал цели в Сирия с ракети „Калибр“. През следващата година излезе информация за още един подобен пример.

Съобщенията за нападения от 2022 г. насам идват предимно от бомбардировачи, които кръстосват въздушното пространство над Каспийско море и изстрелват крилати ракети Х-55.

Възможно е Каспийският флот да е изстрелвал ракети „Калибр“, но украинските въоръжени сили казват, че няма ясни доказателства за това.

Видеоклип, публикуван от местни рибари през юни, показва две ракети над Каспийско море, които приличат на ракети „Калибр“.


Руски военен кораб изстрелва ракета в Каспийско море. Снимката е от 2019 г.

Опасенията на местните жители относно въздействието на руския Каспийски флот върху околната среда обаче предшестват пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Още преди войната Москва вече изграждаше нова база за флота си в град Каспийск в руската република Дагестан, а през юни 2020 г. организира парад на корабите там.

Местен жител разказа пред Радио Свободна Европа (RFE/RL), че този парад, който оттогава насам се провежда всяка година, оставя морето покрито с нефт, а след него мъртви риби се натрупват на брега.

„Преди около 30 години морето беше пълно с живот. Вече не е така. През лятото плувах до корабите и видях какво се случва. Каспийският флот е един от факторите за тази промяна“, казва местният жител.

RFE/RL е обявена от Москва за „нежелана организация“, затова неговото име не може да бъде разкрито. Това би могло да го вкара в затвора.

„Ужасна атмосфера“

Местна жена, която също трябва да остане анонимна, казва, че се е преместила в Каспийск от регионалната столица Махачкала преди девет години с надеждата, че водата там ще бъде по-чиста.

Тя каза пред RFE/RL, че за това време ситуацията се е „променила много“ и описа въздействието на военноморски паради, провеждани всяка година.

„[Корабите] не са в пристанището, а са закотвени в морето. Те изразходват гориво денонощно, двигателите им постоянно работят и, разбира се, всички емисии отиват в морето“, каза тя.

„След това корабите започват да стрелят. Създава се ужасна атмосфера. Миризмата на изгоряло влиза дори през затворените прозорци“, казва още жената и добавя:

„Невъзможно е да се диша.“

Всяка година през септември флотът провежда и учения. Тази година в тях участват повече от 30 кораба.

Ученията се провеждат по-навътре в Каспийско море, но източниците на RFE/RL казват, че на брега се натрупват остатъци от гориво и мъртва риба.

Журналисти свързват както ученията, така и реалната военна дейност със замърсяването на Каспийско море и вероятно с масовата смърт на тюлени.

И при крилатите ракети „Калибр“, и при ракетите Х-55 се използва токсично ракетно гориво, което може да се разлее в морето при изстрелването им. В Каспийско море обаче няма възможност за независимо научно изследване, което да оцени въздействието на военните дейности на Русия върху околната среда.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv