[ad id=“225664″]
„Общо учителите в страната са над 90 000 и очакваме тези места да бъдат заети“, каза просветният министър Красимир Вълчев.
Най-голям недостиг на учители има по физика, математика, химия, информатика, по чужди езици, търсят се и ресурсни учители.
Всяка година преди началото на учебната година има недостиг на учители, като в последните години средно годишно над 5000 учители се пенсионират, допълни Вълчев, цитиран от БТА.
По неговите думи през тази година между 4500 и 5000 учители се очаква да се пенсионират. Още не се знае колко от тях ще останат на работа или придобивайки право на пенсия ще подновят правоотношенията си в училищата.
„Още през миналата година започнахме да разработваме информационна система, която да картографира търсенето и предлагането на педагогически специалисти и на педагогическа работа в страната“, съобщи министърът.
[ad id=“263680″]
Системата, която трябва да бъде готова до края на годината, ще се регистрират завършващите с педагогическа правоспособност във висшите училища. Също и специалистите, които са с такава правоспособност на пазара на труда или желаят да се включат в учителска професия. Те ще заявяват в кои общини и по кои учебни предмети могат и искат да преподават.
В системата ще има информация и за всички педагогически специалисти, които навлизат в пенсионна възраст. Така ще може да се прогнозира търсенето на учители, обясни министъра.
По думите му в тази информационна система всеки, който завършва, ще може да види в кои общини и в кои училища се очаква недостиг на педагогически специалисти. Чрез данните МОН ще може да прави сериозни анализи за недостига на учители.
Общият стимул повече млади хора да се запишат в системата е свързан с увеличението на учителските заплати и с повишаването на престижа на учителската професия, обясни той.
[ad id=“236999″]
Вълчев коментира, че има първи сигнали, че увеличението на възнагражденията ще мотивира повече млади хора да се включат в педагогическо образование, както и завършващите педагогически специалисти ще започнат да преподават в училищата
„Има и допълнителни стимули за учителите, които ще преподават в малките и отдалечените населени места, тъй като в бъдеще по-трудно младите хора ще бъдат мотивирани да преподават там, както и в училищата с концентрация на деца от уязвимите групи“, информира Красимир Вълчев.
Той каза, че ще има промени в наредбата за приобщаващото образование и чрез финансиране по проект по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ учениците, които изостават, задължително ще учат допълнително.
За тези деца не се предвижда повтарянето на клас, а допълнителни занимания.