България

Нено Димов: НПО-та политизират пролемите, свързни с Пирин

Екоминистърът напомни, че в Национален парк „Пирин“ ще се строи само върху 2% от територията, а не върху 48%, както твърдят протестиращите. По думите му „48% от Пирин е равно на 200 кв. км., което отговаря на площта на Пловдив, Бургас и Варна, взети заедно“.

[ad id=“263680″]

Старият Гьобелсов принцип, че една лъжа, повторена сто пъти, става истина, се опитва да бъде вкарана в момента по отношение на Национален парк „Пирин“, заяви министърът на околната среда и водите Нено Димов в ефира на БНТ .

Министърът подчерта, че разбира добре, че някои протестиращи са наистина притеснени за бъдещето на парка, но други градят политическа кариера чрез протестите: „Тук говорим за две групи. Едната има чисто политически цели и има политически опорки. Това подвежда една друга група, която вярвам, че искрено са притеснени от развоя“.

[ad id=“218001″]

Димов напомни, че в Национален парк „Пирин“ ще се строи само върху 2% от територията, а не върху 48%, както твърдят протестиращите. 48% от Пирин е равно на 200 кв. км., което отговаря на площта на Пловдив, Бургас и Варна, взети заедно. Става дума за водохващане за питейни нужди, което е изписано в чл. 21 от Закона е записано това, припомни министърът. Той обясни, че законът е над устройствения план и дори да пише друго в плана, законът има преимущество.

„Разделям тези, които стоят отпред – кандидати за народни представители от политически партии, които така и не успяват да стигнат, и тези, които са отзад и са искрено заблудени от манипулацията, която се случва. Зоната е 2%, а заетата площ е 0,38%“, обясни Димов.

„Нека се говори за Рила и Витоша, за ски туризма като цяло, призова Нено Димов. В Европа са построени 274 лифта и не съм чул някой да протестира“, допълни той.

[ad id=“218548″]

„Екоиновациите са приоритет на триото Естония-България-Австрия и това ще е основна тема за България“, каза още Димов. От гледна точка на околната среда това е най-сериозната тема в световен мащаб, допълни той.

„450 хиляди европейци умират годишно от мръсния въздух. София далеч не е най-мръсният град, но все още не сме постигнали това, което трябва“, каза още екоминистърът.

„Миналата седмица имаше среща, при която посредничих между Столична община и гражданското сдружение, което замерва въздуха в София и страната, както и учени“, обясни Димов и допълни, че вратите му са винаги отворени.

„Като система ние имаме малко, но много точни станции, а те имат много, но не толкова точни. Комуникирайки помежду си, ще имаме много по-ясна картина“, каза още Димов и допълни, че учените трябва да намерят правилната комуникация между двете системи, като това ще стане в рамките на шест месеца.

„Битовото отопление е основният източник, а вторият проблем е автомобилният транспорт. Индустрията е трети“, напомни Нено Димов.

[ad id=“236480″]

„Протестите за „Пирин“ са основно политически. На фронтлинията са представители на политически партии, които не успяха да преминат бариерата от 4% на последните избори. Трябва да намерим баланс между опазването на околната среда и икономическото развитие, а не консенсус. Търся баланс, а не консенсус“, настоя екоминистърът Нено Димов и пред Bulgaria ON AIR.

В „България сутрин“ Нено Димов още веднъж подчерта, че е поел ангажимент и не вижда основания да подава оставка. Екоминистърът увери, че не съжалява, че е поел поста и се чувства подкрепен от хората, които са му предложили да оглави министерството.

Според него покрай предстоящото изграждане на втори кабинков лифт в Банско се повтаря лъжливо твърдение за 48% застрояване. В тези 48% става дума само за водохващания, и то за питейни нужди, подчерта екоминистърът.

Според Нено Димов има непрекъснат стремеж към спиране на икономическото развитие на страната. Надали някой ще тръгне да инвестира в ски спорта, когато един втори лифт е 10-годишна сага, предупреди той. По думите му губим непрекъснато от това, че не успяваме да развием държавата си като дестинация.

Гостът коментира и другата гореща тема – протестите срещу мръсния въздух. Той отбеляза, че въздухът в София в последните 6 години има тенденция към подобряване, но все още не е достигнал нужното качество.

Министър Димов не отрече, че трябва да се вземат мерки за подобряване качеството на въздуха. Според него първата стъпка е да признаем, че има проблем, а гражданският натиск е стимулиращ в това отношение.
Нено Димов посочи, че в края на декември и през януари инспекторатите към Столичната община и екоминистерството са извършили 45 проверки на обекти, които могат да замърсят въздуха.

[ad id=“263680″]

„Наложените санкции са за 142 хил. лева. Контролът в момента е много засилен. Водещият приоритет ще бъде въздухът. Това е истински големият проблем“, увери министърът на околната среда и водите.

Според него най-голям ефект ще даде контролирането на пазара, за да не се допускат некачествени горива.

„Не виждам проблеми в управлението, мнозинството е стабилно“, завърши екоминистърът.

Свързан текст: Екозащитници към екоминистъра: Отивай си, Нено!

 

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.