Проблемите с достъпа до неотложното или спешно здравеопазване в големи части от страната продължават. Нова Загора няма звено за неотложна медицинска помощ и хората там са принудени да пътуват 30 км до Сливен или дори за преглед до Стара Загора.
„Ние имаме Спешно отделение, във филиала на Спешната помощ. Проблемът е в неотложната помощ, която общопрактикуващите лекари трябва да осъществяват, те са се насочили към болнично заведение в Сливен. Пациенти идват в Спешното отделение в Нова Загора в рамките на общинската болница. Проблемът идва, когато се прецени, че помощта, която търсят гражданите, не е спешна“, уточни кметът на Нова Загора – Галя Захариева пред „България сутрин“.
Местната власт се е опитала да изиграе ролята на медиатор между общопрактикуващите лекари и лечебните заведения, но неуспешно. Кметът посочи, че има отказ от личните лекари да организират помежду си практика за нощни смени.
„Неотложната помощ трябва да я решат общопрактикуващите лекари. Предоставено им е и помещение в болницата, но засега то остава празно. Въпрос на организация на общопрактикуващите лекари на територията на общината е. Те да сключат договор с нашата общинска болница или със Спешния център в Сливен. Тогава идва проблемът с кадрите. Нужно е да има екип от лекари, който в малките градове е трудно да бъде сглобен“, посочи Захариева.
По думите на бившия здравен министър Мими Виткова претоварването в спешната помощ е заради липсата на неотложна.
„Що за неотложна помощ е на 30 км от Нова Загора до Сливен. Пациентите отиват в Спешната помощ, където настъпва претоварването, побоищата и всичко, на което сме свидетели. МЗ да отговори как е организирана неотложната помощ в страната. Извънболничната помощ е изцяло приватизирана. Тече процес на тотална подмяна на общественото здравеопазване с частно. Частният субект не е елемент от националната сигурност, а здравната система е елемент от нея“, посочи Виткова пред Bulgaria ON AIR.
Бившият здравен министър подчерта, че „бедна България готви безплатно най-скъпо платеното образование за Западна Европа и Америка“, а щом студентите по медицина завършат, отиват на Терминал 2.
Виткова посочи като проблем и покачващата се възраст на личните лекари и отбеляза, че до 5-10 години заради липсата на достатъчно нови кадри и там ще се отвори огромен проблем.
Пенка Георгиева от пациентска организация „Заедно с теб“ също е убедена, че политическата нестабилност е една от причините за проблемите в здравеопазването.
Та даде съвет за бързо решаване на проблема – общопрактикуващите лекари да се обединят в групови практики спешно и да дават на ротационен принцип дежурства, за да се осигури достъпа до неотложна помощ. Убедена е, че по този начин ще намалее агресията към лекарите.
Гледайте целия разговор във видеото.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…