Любопитно

Неподозиран факт за въздуха в домовете ни

За едно денонощие през белите дробове на човек минават повече от 10 000 литра въздух.

Глобално, замърсеният въздух е водеща причина за преждевременна смъртност от белодробни и сърдечносъдови заболявания. Поради отлагане на ефектите във времето и натрупващият се характер на пораженията е трудно да се направи директна асоциация.
Изненадата тук обаче е тази, че въздухът, който дишаме у дома е до 8 пъти по-замърсен от този навън. Това невидимо химическо замърсяване е от разнообразен произход и е отговорно за голяма част от увеличаващата се заболеваемост от алергии, астма, сърдечносъдови заболявания и дори рак.

[ad id=“225664″]

Кои са основните замърсители?

Алергени от органичен произход – полени, животински алергени, мухъл и акари;

Химични замърсители – бои, лакове, строителни материали, парфюми, свещи, почистващи препарати, тютюнев дим, непочистени филтърни системи на климатици.

[ad id=“263680″]

Как да подобрим качеството на въздуха у дома?

Проветряването е очевидно и ключово звено, но често се забравя. Важно е да се осигурява циркулация на въздуха, за да се отстранят натрупаните замърсители. Друга причина е отстраняване и на влагата – тя трябва да се избягва на всяка цена, тъй като влажната топла среда е благоприятна за развитието на бактерии, мухъл и акари.

[ad id=“236993″]

Не се сърдете на децата, че не си оправят леглата. Има стриктни хора, чиято първа работа сутрин е да си оправят леглото. Оказва се, че тази стратегия е погрешна – така завиваме акарите в леглото на топло и влажно, без да сме оставили спалното бельо да се проветри.

[ad id=“236999″]

Обърнете внимание на строителните материали. Боите, лаковете и разредителите редом с почистващите препарати са източници на летливи органични съединения. Вредното влияние на тези материали заедно с миризмата на нови мебели е обособено като „Синдром на болната сграда“ и може да причини главоболие, замайване, кашлица, ринит, парене и сълзене от очите и задух. Профилактиката и чистата среда могат да спасяват животи и не трябва да се отлагат.

Източник: Blitz

Мая Матева