Депутатите от коалицията „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) не гласуват единодушно при последните два опита за избор на председател на Народното събрание.
Това става след като коалицията се отказа от собствената си номинация – на Андрей Цеков, и каза, че ще подкрепи кандидатурата на Силви Кирилов от „Има такъв народ“ (ИТН) при определени условия.
Условията, които поставят представителите на партиите от коалицията, обаче се разминават. Засега от обединението не успяват да дадат еднозначно и разбираемо обяснение на действията си. То остава трудно за тълкуване дори и от анализаторите.
„За мен остава неразбираемо това поведение“, каза пред Свободна Европа политологът Даниел Смилов. „Бих могъл да разбера гласуване за Силви Кирилов, бих могъл да разбера гласуване и против него. Много по-важно беше коалицията да има единно мнение.“
От ПП-ДБ казват, че различното гласуване не е знак за предстоящо разцепление. В коалицията участват формациите „Продължаваме промяната“ на Кирил Петков и Асен Василев, „Да, България“ на Христо Иванов (в оставка) и ДСБ на Атанас Атанасов. Четиримата са съпредседатели на обединението.
Близо месец след парламентарния вот и 10 дни, след като президентът Румен Радев свика 51-то Народно събрание (НС), то не може да започне работа, защото не може да си избере председател.
Номинираната от ГЕРБ Рая Назарян, заедно с кандидата от ПП-ДБ Андрей Цеков стигаха до балотаж при първите три опита за избор на председател, но никой от двамата не събра достатъчно гласове, за да бъде избран.
В понеделник ПП-ДБ оттегли номинацията си и така на гласуванията в сряда и петък до балотаж стигаха Назарян и Кирилов. Никой от тях обаче също не получи достатъчно гласове, за да бъде избран. Така работата на парламента остава блокирана.
ГЕРБ смята, че постът ѝ се полага като на първа политическа сила. Втората сила ПП-ДБ обаче не иска да подкрепи кандидатката ѝ. Коалицията казва, че няма да формира мнозинство с партия, която не подписва декларацията ѝ за „санитарен кордон“ около санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания председател на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и депутатите му.
Декларацията включва заявка да не се управлява с Пеевски и да не бъдат избирани негови депутати за зам.-председатели на парламента и шефове на комисии. Документът включва още блокиране на възможността настоящият Висш съдебен съвет да избере нов главен прокурор, както и да се сменят ръководствата на антикорупционната комисия и регулаторите.
Декларацията на ПП-ДБ засега е подписана само от ИТН.
ГЕРБ вижда възможност за формиране на кабинет с ПП-ДБ и БСП, обаче Бойко Борисов отказва лидерска среща с ПП-ДБ. ГЕРБ не провежда официално и преговори за съставяне на правителство.
В понеделник ПП-ДБ каза, че изтегля номинацията и ще гласува за най-възрастния депутат Силви Кирилов. Коалицията призова и останалите партии да изтеглят кандидатите си, за да може по обективен критерий да бъде избран Кирилов, за да няма подозрения за политически мнозинства.
По-късно в понеделник и следващите два дни от „Демократична България“ (в която влизат ДСБ и „Да, България“) казаха, че няма да участват в мнозинство, което зависи от проруската националистическа партия „Възраждане“. Представители на фракцията определиха това като „капан, заложен от ГЕРБ“.
В дните след заявката на ПП-ДБ много представители на ГЕРБ заговориха за мнозинство между ПП-ДБ и „Възраждане“.
Във вторник и преди гласуването в петък съпредседателят на ПП Асен Василев през медиите призова партньорите си от ДБ да подкрепят кандидатурата на Силви Кирилов. Те не го направиха.
Според ДБ изборът за председател на НС е изразител на управленско мнозинство. ДБ каза, че ще гласува за Силви Кирилов само ако ГЕРБ оттегли номинацията на Назарян. Бойко Борисов неколкократно отказа да го направи.
„Тук не става въпрос за мнозинства. Това, че определени партии гласуват заедно за определен кандидат, или просто съвпада начинът, по който гласуват, това не означава, че има мнозинство“, каза пред БНР политолога Милен Любенов.
По думите му „това елементаризиране на нормална политическа логика за това какво означава мнозинство води до такива комични и абсурдни ситуации“.
„Когато изберем за председател на НС Силви Кирилов без ясен ангажимент за законодателната програма, ще стане един парламентарен Франкенщайн“, каза в четвъртък пред БНР Ивайло Мирчев от „Да, България“. ДБ иска и предварителна яснота по кои приоритети има мнозинство в парламента.
Според Смилов ПП-ДБ е трябвало да раздели избора на председател на НС и разговорите за приоритетите на бъдещо правителство, в което евентуално биха участвали.
„ПП-ДБ трябваше единно да демонстрират нежеланието на ГЕРБ да състави правителство и управляващо мнозинство. Вместо това те внесоха шум в цялата ситуация“, каза той.
По думите му би било достатъчно ПП-ДБ да каже, че остава отворена за разговори, ако ГЕРБ сериозно смята да прави правителство.
„А изборът на председател на НС да бъде третиран отделно, защото очевидно ГЕРБ не е ясно дали мисли за управленско мнозинство, или иска да се възползва от ситуацията така, че да лиши президента от алтернатива на Главчев“, каза Смилов.
Председателят на парламента е сред длъжностите, измежду които президентът може да посочи служебен министър-председател.
Според политолога Огнян Минчев обаче поведението на ДБ „съхранява шанса за търсене на изход от блокадата на националните институции – изпълнителна власт и парламент“.
„Изборът на Кирилов ще подпечата парламентарно мнозинство за нови избори със старите правила за служебно правителство“, написа той във Фейсбук.