Снимка: Bloomberg LP |
Германският бенчмарк индекс Dax е изправен пред поредната седмица, в която ще се разминава между икономическите тревоги и надеждите за положителен сезон на отчетите. Бизнес показателите на компаниите от Dax досега са доста добри въпреки руската инвазия в Украйна и нейните икономически последици. Въпреки това проблемите във веригата за доставки, както и несигурният изход от войната и нейните последици тревожат участниците на фондовия пазар.
Освен това през новата седмица отново ще се появят опасения за икономиката, която се задъхва от рязко повишаващите се лихвени проценти. В сряда се очаква Федералният резерв на САЩ да повиши основния лихвен процент за втори пореден месец.
В петък германският основен индекс завърши седмицата с ръст от 0,8% до 14 098 пункта. За месеца обаче Dax спадна с 2,2%. Американската технологична борса Nasdaq се понижи с повече от 13% за същия период. Това е най-голямата загуба от октомври 2008 г. насам, когато беше разгарът на финансовата криза.
И от двете страни на Атлантическия океан доходността на облигационния пазар вече се повишава значително, тъй като се очаква централните банки да предприемат решителни действия за борба с високото нарастване на цените. В еврозоната разходите за енергоизточници доведоха до рекордно висока инфлация от 7,5% през април.
По този начин средносрочната цел на Европейската централна банка (ЕЦБ) за инфлация от 2,0% ще бъде надхвърлена дори повече от преди. Това принуждава ЕЦБ да действа. Ето защо пазарите очакват централната банка да повиши основните лихвени проценти за първи път през лятото.
Повишаване на лихвения процент с 0,5%
От друга страна, в сряда се очаква Федералният резерв на САЩ да повиши значително основния си лихвен процент. След обрата в лихвената политика през март с повишение от 25 базисни пункта експертите на фондовия пазар очакват сега Фед да вземе решение за повишение от 50 базисни пункта. Тогава интервалът между основните лихвени проценти ще бъде от 0,75 до 1,00%. В хода на затягането на паричната политика Фед ще представи и планове как да свие баланса си.
„Заради високия инфлационен натиск централните банкери очевидно искат бързо да стигнат до ниво на основния лихвен процент, което вече не стимулира икономиката“, пишат експертите на Commerzbank.
Защото повишаването на лихвените проценти оскъпява заемите за компаниите, което забавя инвестиционната им активност.
„Вълненията на борсите продължават“, заявяват експертите на Landesbank Hessen-Thüringen (Helaba). „Неблагоприятната комбинация от притеснения за растежа и опасения за повишаване на лихвените проценти продължава да тормози пазара на акции“. Въпреки това голяма част от негативните настроения вероятно вече са били включени в цените на акциите.
Войната в Украйна също продължава да предизвиква безпокойство. След неотдавнашното спиране на руските газови доставки за Полша и България затварянето на газовото кранче става все по-вероятно и за други страни-потребители, очакват пазарните наблюдатели на Landesbank Baden-Württemberg (LBBW). Колкото по-слаби стават позициите на Русия в Украйна, толкова по-голяма е опасността от спирала на ескалация.
„Въпреки това благоприятната оценка на европейските акции показва, че голяма част от всичко това вече е отчетена в намалените курсове“, казва LBBW. А в тази смесена ситуация за инвеститорите може да се окаже подходящо да следват старото правило на фондовия пазар „продавай през май“ (Sell in May).
Анализаторите на Helaba изброяват част пот предстоящите икономически данни през новата седмица – проучванията на мениджърите по покупките от САЩ, еврозоната и Китай за април, които ще предоставят първия тест за икономическите нагласи относно това как е било прието първото повишение на лихвените проценти от страна на Фед.
Освен това в петък се очаква стабилен месечен доклад за пазара на труда в САЩ. Също в петък се очаква данните за производството в производствения сектор в Германия да бъдат доста слаби, прогнозира Dekabank.
Същевременно сезонът на отчетите в Германия все още не е толкова напреднал, колкото в САЩ, отбелязва Helaba. Досега около 60% от компаниите от Dax са надхвърлили очакванията. Що се отнася до развитието на печалбата, от решаващо значение е дали дружествата са в състояние да прехвърлят увеличените разходи за енергоразходи и суровини върху крайните потребители.
През следващата седмица ще отчетат резултати BNP Paribas, Covestro и Deutsche Post (във вторник), Airbus, Enel, FMC, Fresenius, Hannover Re, Siemens Healthineers и Volkswagen (в сряда), AB Inbev, BMW, Henkel, Vonovia и Zalando (в четвъртък), както и Adidas, ING и Intesa Sanpaolo (в петък).
Ученически игри по бадминтон: спортен дух и успехи в Стара Загора Младите шампиони се подготвят…
Ремонт на уличното платно затваря участък от ул. „Граф Игнатиев“ в Стара Загора, съобщиха за…