„Милиони хора се впускат в тази авантюра. Поръчките нарастват експоненциално след 2017 година“, каза Хедър Зирхут – асистентка по генетика в Университета в Минесота. „Тестът сравнява генетичния профил с база данни за популации в много части на света. Големият брой съвпадения разкрива вероятност за роднинска връзка“, обясни Зирхут.
В други страни, например във Франция, генетичните тестове са забранени. Резултатите могат да бъдат подвеждащи и различни, защото зависят от референтните база данни. Освен това, да разбереш, че си предразположен към Алцхаймер или Паркинсон, не е най-приятната празнична изненада.
Правната защита на този вид лични данни също не е достатъчно уредена. Генетичният тест е полезен обаче при издирване на неизвестни роднини, тъй като е по-бърз от търсене в общински архив.
Генетичният тест струва няколкостотин долара и може да се поръча по интернет. Комплектът се състои от пластмасова тръбичка, в която се поставя слюнчен секрет. Изпраща се за анализ и след един месец човек може сам да провери резултатите по интернет.
В сайта се генерира персонална карта на света с регионите, където съответните гени се срещат най-често. Човек може също да проследи миграцията на своите предци.
„Наистина се изненадахме!“- споделя 40-годишната Флора Бертран от Ню Йорк. Тя неотдавна подарила генетичен тест на своя съпруг, който е от Тринидад и Тобаго. Самият той не може да проследи корените си повече от две-три поколения назад. Неговите предци са жертви на търговията с роби от Африка към Америка.
„Най-много се шокирахме, когато разбрахме, че той има и европейски гени – 18% британски и 1% ирландски!“, каза Флора.
Благодарение на генетичния тест 69-годишна жена откри биологичната си майка, която я мислела за починала.
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…