Израелският премиер Бенямин Нетаняху изненадващо уволни министъра на отбраната в правителството си Йоав Галант, предаде Асошиейтед прес във вторник.
Като причина за отстраняването му Нетаняху посочи „криза на доверието“. Решението на израелския премиер предизвика протести в цялата страна.
Новината идва на фона на продължаващата повече от година война в региона, която Израел води на няколко фронта.
Първо Израел започна война в Ивицата Газа срещу паравоенната групировка Хамас. Това се случи след нападение на Хамас над Израел, при което бяха убити около 1200 души, а 240 бяха взети за заложници. Израел отговори с пълномащабна офанзива в Ивицата, която до момента е причинила смъртта на над 43 хиляди души, предимно цивилни.
В началото на октомври Израел започна сухопътна офанзива и в Ливан, срещу военната групировка и политическа партия Хизбула, която подкрепя Хамас.
САЩ определят Хамас и Хизбула като терористични организации. Европейският съюз (ЕС) включва в черния си списък Хамас и въоръженото крило на Хизбула, но не и политическото.
Нетаняху и Галант неведнъж са влизали в противоречие по отношение на войната в Ивицата Газа. В съобщението от вторник вечерта, с което уволнява Галант, Нетаняху се позова на „значителни пропуски“ и „криза на доверието“.
„В разгара на войната, повече от всякога е необходимо пълно доверие между министър-председателя и министъра на отбраната“, каза израелският премиер. „През последните месеци това доверие се пропука“.
Заради проточването на войната в Ивицата Газа и разширяването на военните действия в Ливан, в израелското правителство се появиха ключови политически различия.
Докато Нетаняху призова за продължаване на военния натиск върху Хамас, Галант възприе по-прагматичен подход, като каза, че са налице условия за временна дипломатическа сделка, която би могла да върне заложниците, държани от Хамас. По оценки на Израел в плен остават около 100 заложници, като само около 65 от тях са все още живи.
На пресконференция във вторник вечерта Галант каза, че е необходимо споразумение за освобождаване на заложниците „възможно най-бързо“, и добави, че няма да има „никаква прошка“ за пренебрегването им.
Според Галант е нужно и обстойно разследване на обстоятелствата около атаката на Хамас от 7 октомври 2023 г., за да се очертаят пропуските на Израел. Нетаняху обаче смята, че такова разследване трябва да се проведе едва след края на войната.
Решението на Нетаняху да уволни Галант предизвика масови протести в цялата страна. Много от семействата на заложниците и още десетки хиляди протестиращи обвиниха Нетаняху, че проваля евентуална сделка за освобождаването на заложниците, за да запази властта си.
Няколко хиляди души протестираха и пред дома на Нетаняху в Йерусалим. Демонстранти блокираха ключови магистрали в страната и запалиха огньове по пътищата, а израелските телевизии показаха кадри на сблъсъци между полиция и протестиращи.
„Уволнението на Галант в разгара на войната е акт на безумие“, написа опозиционният лидер Яир Лапид в платформата Екс.
Президентът на Израел Исаак Херцог нарече уволнението „последното нещо, от което Израел се нуждае“.
Бившият генерал Йоав Галант се превърна в най-популярната сред обществото фигура във военното правителство на Израел. Предишният опит на Нетаняху да го уволни през март 2023 г. също предизвика масови протести срещу израелския премиер.
Сега срещу Нетаняху се появиха и обвинения, че се е възползвал от изборите за нов президент на САЩ, за да уволни Галант, без да предизвика сериозна реакция от американска страна.
Във вторник Белият дом отказа да коментира уволнението, но нарече Галант „важен партньор по всички въпроси, свързани с отбраната на Израел“.
„Като близки партньори ние ще продължим да работим в сътрудничество със следващия министър на отбраната на Израел“, казаха от Съвета за национална сигурност на Белия дом, цитирани от АП.
На мястото на Галант Нетаняху назначи приближения си Израел Кац, който досега беше министър на външните работи.
Нетаняху има дълга история в отстраняването и неутрализирането на политическите си съперници. В изявлението си от вторник той твърди, че е направил „много опити“ да преодолее различията с Галант, „но те продължаваха да се разширяват“.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…