Под думите на икономиста Михаил Кръстев основните причини са политиките на европейските централна банки, както в Европа, така и в САЩ.
„Основно се засили политиката на повишено парично предлагане по време на Ковид пандемията. България се опитва да копира тази политика чрез социално плащане. Ако влезем в много сериозна рецесия инфлацията най-вероятно ще се ограничи, тъй като ще се ограничи и потреблението, допълни той.
„Една значителна част от бизнеса печели от сегашната ситуация. Бизнесът, ако гледаме от гледна точка на електричеството, то е защитено. Въпросът е дали държавата трябва да се съсредоточи към всички бизнеси, или да помага само на тези, които изпитват най-сериозни трудности“, коментира Войнов.
Мнението на Кръстев е, че нямаме справяне с бюджета, който сме заложили за 2022 година.
„При заложена инфлация от 4,5% в него, приходната част е едва на 47%, което означава, че няма достатъчно приходи от бизнеса. Това е много сериозен проблем, тъй като сме заложили огромни социални разходи в този бюджет и накрая ще се окаже, че просто няма пари. Проблемът за бизнеса е много сериозен, тъй като няма предвидимост“, изтъкна икономистът пред Bulgaria ON AIR.
Войнов посочи, че в момента не е най-подходящото време да се правят сериозни инвестиции и да се взимат кредити.
„Най-вероятно ще видим намаляване на сделките, ако говорим за недвижимите имоти“, смята той.
Икономистът Кръстев заключи, че инфлацията в потребителската кошница, която ползваме, е доста по-висока от данните, които обявяват НСИ, може би двойно на обявеното.
Най-малко 10 души загинаха при опустошителните пожари в Лос Анджелис, щата Калифорния. Над 180 хиляди получиха…