Как да преподават историята на Русия, бившия Съветски съюз и региона, какви материали да използват, кого да наемат, в кои архиви да търсят информация и дори как трябва да се наричат университетските катедри по славистика.
Това са част от въпросите, пред които непровокираната война на Москва в Украйна изправи учени и университетски преподаватели в САЩ, Канада и Европа. Събитията принуждават академичните общности да преосмислят дейността си.
Войната „доведе до широко разпространени призиви за преоценка и трансформация на русоцентричните отношения на власт и йерархия както в региона, така и в начина, по който го изучаваме“. Това пише Асоциацията за славянски, източноевропейски и евразийски изследвания (АСИЕИ) в съобщение за предстоящата годишна конференция за специалисти в славистиката, източноевропейските и евразийските изследвания.
Конференцията ще се състои във Филаделфия. Ще участват над 2000 специалисти от цял свят. Това е най-голямата годишна среща в областта, а темата този път ще бъде „деколонизацията“.
АСИЕИ описва явлението като „дълбоко политически акт на преоценка на отдавна установени и често усвоени йерархии, на отказване и връщане на властта“.
Свободна Европа попита учени в областта как изглежда академичната „деколонизация“ на Източна Европа от руското влияние и какво се променя в начина им на работа.
Според много специалисти промяната е неизбежна и това личи по броя събития и дискусии по темата.
„Войната наистина е събитие, което разтърси света“, каза пред РСЕ/РС Едуард Шац, директор на Центъра за европейски, руски и евразийски изследвания (ЦЕРЕИ) към Университета в Торонто. „И академичните среди като част от този свят бяха разтърсени. Имам чувството, че е невъзможно да правим нещата по начина, по който сме ги правили досега.“
Преподавателите от ЦЕРЕИ ще проведат двудневна среща през януари, за да обсъдят учебната програма и дали да променят името на центъра. Някои от тях повдигат въпроса защо институция, която изследва регион, простиращ се на два континента от Атлантическия до Тихия океан, трябва да има само една държава в името си – Русия.
Промени вероятно ще има и в Кеймбридж, Великобритания, където е организирана серия от лекции, озаглавена „Преосмисляне на славистиката“.
Учени в Северна Америка също така работят по книга с есета, която ще се фокусира върху „деколонизирането на източноевропейското и евразийското изкуство и материална култура“.
Според учените руската държава получава твърде голямо внимание в академичните среди за сметка на колонизираните нации, региони и групи, включително Украйна, Кавказ и Централна Азия, както и за сметка на етническите малцинства в самата Русия. Преобладава гледната точка на Санкт Петербург и Москва – столиците на Русия от царската епоха и на Съветския съюз.
Привържениците на „деколонизацията“ или „децентрализацията“ призовават за по-широко включване на гласове от останалите нации и региони в учебните програми по руска, съветска и евразийска история, литература, култура, политически науки и икономика.
„до голяма степен са пренебрегвали травмите, причинени от руския империализъм и колониализъм“.
Оксана Шевел, професор по политически науки в университета „Тъфтс“ в Масачузетс и президент на Американската асоциация за украински изследвания, казва, че според учени в региона академичните среди „до голяма степен са пренебрегвали“ травмите, причинени от руския империализъм и колониализъм“.
Вместо това фокусът е насочен към московския възглед, че руската и съветската държава са донесли „модернизация, образование и индустриализация“ на тези общности.
„Учените, които изследват неруските региони на бившето съветско пространство, в общи линии говорят в един глас за необходимостта от деколонизиране на съветските и постсъветските изследвания“, казва Шевел пред РСЕ/РС.
Има и изключения. Учените, които призовават за промяна, казват, че се сблъскват със съпротивата на техни колеги, чийто основен фокус е Русия.
Според Ерика Марат, професор по политически науки в Националния университет по отбрана във Вашингтон и експерт по Централна Азия, стремежът на учените от Украйна да оспорят статуквото в академичните среди е вдъхновил тези, които изучават други региони, управлявани от Москва. „Войната в Украйна и това, че украинските учени говорят открито, наистина отварят много пространство за останалите“, каза тя.
Академици смятат, че трудовете на експертите от неруските региони и общности не се приемат достатъчно сериозно от колегите. На това мнение е Марат, както и Виталий Чернецки – роден в Украйна професор по славянски и евразийски езици и литератури в Канзаския университет.
Украйна е „погрешно оценена и разбрана“ на Запад, отчасти защото в дискусиите преобладават учени, занимаващи се с Русия, казва Чернецки.
Според него една от причините, поради които мнозина в тази област са очаквали Киев да падне бързо след руското нахлуване през февруари, е, че са повярвали на разказа, че Украйна е „разделена“ нация със слабо чувство за национална идентичност.
В западните университети рядко се предлагат курсове по история или култура на Украйна – най-голямата по площ и седма по население страна в Европа. Основна причина е липсата на търсене от страна на студентите, което според учените е резултат от трайното фокусиране върху Русия, въпреки че войната доведе до повишаване на интереса към Украйна.
В академичната програма Украйна е просто „част от по-голям списък с 15 постсъветски държави или страни от Източна Европа между Германия и Русия“, казва Чернецки, който на 1 януари стана вицепрезидент на АСИЕИ.
Според учените изучаването на евразийските региони на Русия и на съветските изследвания в САЩ исторически е било доминирано от московска гледна точка. Причината е в огромното влияние на родените в Русия учени, които са помогнали за основаването на академичната област.
В научна статия от 1957 г. тази теза излага Кларънс Манинг, ръководител на катедрата по славистика в Колумбийския университет и един от малкото експерти по Украйна за времето си.
Той пише, че според доминиращата в американската академична общност мисловна школа „всеки човек в рамките на старата руска империя е руснак“. Тези учени повтарят „старите традиционни формули, установени от руската наука преди революцията [1917 г.]“ и разглеждат Русия, а по-късно и Съветския съюз, „като една единствена, обединена държава“.
Според Манинг липсата на внимание към „неруските славянски езици и истории“ е „неудачна“, тъй като може да придаде на обучението в големите центрове „руска, дори и съветска ориентация – факт, който ще има последици в следващия период“.
Сюзън Смит-Питър е професор по руска история в колежа „Стейтън Айлънд“ в Ню Йорк. Тя казва, че в началото на миналия век в САЩ е пренесено учението на руски академик, който отрича независимото от Русия съществуване на Украйна – като народ и култура.
Става дума за Василий Ключевски, един от основателите на съвременната руска историография. Той умира през 1911 г. Малко по-късно – между 1927 и 1957 г. – един от учениците му – Майкъл Карпович, преподава на поколения русисти в Харвардския университет.
Майкъл Карпович „е отхвърлял историографската легитимност на отделна украинска история“, пише Смит-Питър в публикация в блога си. И добавя, че в резултат на това трудовете на украинските учени „често не са били интегрирани в работата на руските историци“.
Един от ключовите разкази, предадени от руските емигранти от имперската епоха и все още широко преподавани в Съединените щати, е, че Русия е пряк и единствен наследник на Киевска Рус – държава, достигнала върха на своето могъщество един век преди основаването на Москва.
Руският президент Владимир Путин използва тази силно опростена представа за приемственост в опитите си да оправдае своята война в Украйна. Той невярно твърди, че украинците и руснаците са „един народ“, и в многобройни исторически неточни писмени и устни изказвания се опитва да внуши, че Украйна няма право да съществува като напълно суверенна държава.
Според Смит-Питър инвазията поставя под въпрос опростената приемственост между Киевска Рус и Русия. Тя препоръчва на учените, които се занимават с Русия, особено на тези, които изследват съветския период, да научат украински език, за да могат да използват украински архиви.
Марк Щайнберг е почетен професор по руска история в Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн. Той казва пред РСЕ/РС, че този исторически и културен дебат не е възникнал сега.
Според него академичните среди се занимават с въпросите на руския и съветския империализъм и колониализъм и с това как да ги преподават още от падането на комунизма в края на 80-те години. Той казва, че университетите вече търсят учени, които знаят втори регионален език освен руския.
Нахлуването на Русия в Украйна „тласна към разбиране на империята и колониализма, както вероятно никога досега“, казва Щайнберг. „Преди това всичко беше академична дискусия, но сега умират хора заради това“.
Според учения предизвикателството, пред което се изправят академичните среди днес, е да разберат как руският империализъм и колониализъм влияят върху начина, по който те самите мислят и подхождат към своите теми. „Мисля, че това е най-интересната промяна и вероятно най-противоречивата“, каза Щайнберг.
Йомер и приятелите му пристигат на партито на Сюсен. Берк се залепва за Айбюке. Дорук…
Български кораб е задържан в шведски води, след като беше съобщено за скъсан кабел в…
Докторите винаги имат „рецепта“ за всичко Не става въпрос само за лекарства. Те могат да…
Малти Деви представя Анупама на пресконференцията, обявявайки, че е намерила бъдещата си наследница. Накул е…