Традиционните дрехи на Афганистан нямат нищо общо с онова униформено покривало, под което талибаните искат да скрият жените. Разбираме го от една нова кампания, подета в социалните мрежи от самите афганистански жени.
Те използват хаштага #DoNotTouchMyClothes („Не пипай дрехите ми“) и #AfghanistanCulture („Афганистанска култура“), за да публикуват снимки на традиционни афганистански облекла.
Това не са снимки от модно ревю, а политически протест. Той идва дни след като талибаните обявиха, че въвеждат задължително облекло за жените, посещаващи университети.
Според новите правила всички студентки, преподавателки и жени от непедагогическия персонал трябва да носят абая – дреха, която покрива цялото тяло, и никаб – воал, закриващ по-голямата част от лицето с оставен тесен процеп за очите.
Дрехите също така трябва да бъдат черни на цвят, а жените трябва да носят и ръкавици, за да е сигурно, че ръцете им са покрити.
Това изискване няма почва в традициите на Афганистан, казват в отговор жените. Обичайните облекла на страната са цветни, съчетават най-ярките възможни багри, често пъти са бродирани със златни конци или обрамчени с пищни шевици, допълнени са с обемни накити.
„Ето я афганистанската култура. [На снимката] нося традиционна афганистанска рокля“, написа под публикацията си в Туитър доктор Бахар Джалали, бивша преподавателка в Американския университет в Кабул, която първа започна кампанията в социалните мрежи.
Пред Би Би Си Джалали казва, че е започнала кампанията, защото „едно от най-големите ми притеснения е, че идентичността на Афганистан е под заплаха“.
Тя призова всички афганистанки да се включат в кампанията и да споделят свои снимки, за да покажат заедно „истинското лице на Афганистан“.
„Исках да кажа на света, че дрехите, които виждат в медиите, не представляват нашата култура, това не е нашата идентичност“, каза Джалали.
През последните два дни примерът ѝ беше последван от стотици други жени.
В социалните мрежи те публикуват свои снимки с традиционни афганистански дрехи от различни части на страната. Стилът и орнаментите са различни, но общото между всички модели е яркостта на цветовете.
„Това е нашето автентично афганистанско облекло. Афганистанските жени носят толкова цветни и скромни дрехи“, написа Спожмай Масид под снимката си в Туитър.
„Черната бурка никога не е била част от афганистанската култура“, добавя тя.
Отборът на Берое спечели домакинството си срещу Левски с 83:71 (21:13, 16:16, 28:23, 18:19)…
Отборът на Берое (Стара Загора) излезе на 3-о място в мъжкото волейболно първенство, след…