„Не съм оптимист“. ГЕРБ, „Възраждане“, БСП, ИТН ще участват в разговори за реформи с ПП-ДБ

Четири парламентарни групи са потвърдили, че ще участват в разговори с ПП-ДБ за предложената от тях антикорупционна декларация. Това съобщи депутатът от коалицията Божидар Божанов в сряда. Засега това са ГЕРБ-СДС, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН) и „Възраждане“.

Новината идва, след като миналата седмица парламентарната група (ПГ) на ДПС се разцепи, с което ПП-ДБ стана втората по големина партия в Народното събрание (НС) и съответно мандатоносител. В понеделник на среща с президента Румен Радев партията съобщи, че иска първо да намери мнозинство за антикорупционни реформи, а чак след това да сформира кабинет.

В сряда Божанов каза, че срещите с четирите формации ще се проведат в рамките на деня.

„Виждам, че се опитват хем да подкрепят, хем да не подкрепят. На този етап не съм оптимист“, каза той.

В понеделник ПП-ДБ представи плана си като опит за излизане от политическата криза.

„Лесно е да се направи правителство, трудно е това правителство да направи нещо полезно, затова искаме да сложим тези важни теми в основата на следващо управление“, каза Николай Денков, председател на Парламентарната група ПП-ДБ, цитиран от БТА.

Какво казват партиите

Председателят на БСП Атанас Зафиров каза, че екип на партията ще присъства на срещата за предложената декларация. Въпреки това той смята, че тя не може да бъде обвързана с втория мандат.

„Преговори можем да водим, когато има връчен втори мандат, когато е ясно какви са параметрите на разговорите“, каза той в сряда.

Зам.-председателят на ПГ на ИТН Станислав Балабанов каза, че в декларацията на ПП-ДБ „има смислени неща, но има и тотални противоречия с българската Конституция“.

Той съобщи, че ИТН ще подходи конструктивно към декларацията и ако декларацията бъде преразгледана и коригирана, партията ще разговаря по приоритети. Същевременно председателят на ПГ на ИТН определи декларацията като „някаква форма за демонстратично изнудване“.

  • ДПС – Доган

Джевдет Чакъров каза, че очаква президентът да връчи втория мандат, а ПП-ДБ да започне „задълбочени разговори за редовно правителство с ясни цели и приоритети“. Той е от от отцепилите се депутати от ПГ на ДПС, които остават верни на почетния председател Ахмед Доган.

„Изразяваме готовност да се отзовем на покана за преговори след връчване на втория мандат“, каза той.

  • ДПС – Пеевски

Съпредседателят на ДПС Делян Пеевски каза, че ПГ на партията няма да разговаря с ПП-ДБ.

„Предложили са абсурдни неща – хората, чиято шефка на митниците още е в ареста, да предлагат антикорупционно законодателство – нека да бъдем сериозни. С тези хора ние няма да разговаряме“.

Бившата директорка на митниците Петя Банкова беше обвинена за участие в престъпна група за контрабанда в началото на април след акция на ДАНС и Комисията за противодействие на корупцията (КПК). По-късно Софийският апелативен съд (САС) реши тя да остане окончателно в следствения арест, без да изложи подробни мотиви за преценката си.

  • „Величие“, ГЕРБ и „Възраждане“

Във вторник ГЕРБ каза, че ще участва в срещата, организирана от ПП-ДБ, но потвърди позицията си, че няма да подкрепи правителство с втория или третия мандат.

Екип на „Възраждане“ също ще участва в разговорите за антикорупционната декларация, но постави ултиматум – приемане на тяхна декларация, която включва референдум за приемане на еврото и за и закон за чуждестранните агенти.

Депутатите от „Величие“, подкрепящи идеолога на партията Ивелин Михайлов, казаха, че няма да участват в преговори с ПП-ДБ.

Какво предлага ПП-ДБ

В понеделник след срещата с Румен Радев ПП-ДБ съобщи, че в декларация ще предложи гласуването на седем закона и решения. Ако получи подкрепа за тях, то тогава партията ще пристъпи към сформиране на правителство.

Точките, за които се търси подкрепа са:

  • Приемане на Закона за съдебната власт;
  • Избора на Антикорупционна комисия;
  • Закона за подаване на сигнали;
  • Наказателнопроцесуалния кодекс;
  • Закона за личния фалит;
  • избора нов омбудсман;
  • начало на реформа в службите чрез въвеждане на тестове за интегритет.

В случай че тези предложения получат достатъчно подкрепа, ПП-ДБ ще предложи те да бъдат гласувани в пленарната зала. След тяхното приемане тя ще предложи правителство. За целта коалицията поиска президентът да забави връчването на втория мандат с три месеца. Той поиска да не се смесва работата на парламента със сформирането на кабинет.

Първият мандат вече беше връчен от президента по-рано през юли на първата политическа сила – ГЕРБ-СДС, която предложи правителство с премиер Росен Желязков. То беше отхвърлено от парламента.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

7 факта за петлите, които може би не знаете

Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…

2 часа ago

7 факта за мравките, които може би не знаете

Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…

2 часа ago