България

„Не трябва да влизаме в обяснителен режим“. Захариева потвърди позицията на София за Скопие

България не иска да дава обяснения за позицията си за отлагане на преговорите между Европейския съюз (ЕС) и Северна Македония, а Скопие трябва да преодолее редици стереотипи, за да тръгне по пътя към присъединяването. Това заяви по време на петъчния парламентарен контрол вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в отговор на депутатски въпроси по темата.

През ноември България блокира началото на преговорите на Северна Македония за членство в Европейския съюз. Посочената причина беше, че българските условия пред Скопие не са отразени в преговорната рамка, която трябва да бъде одобрена от всички държави членки.

„Скопие положи много усилия да изкриви позицията на България. Не трябва да влизаме в обяснителен режим. Това е моят призив. Ние сме разяснили и продължаваме да разясняваме нашата позиция за причината за невъзможност на България да подкрепи преговорната рамка“, каза Захариева.

Тя потвърди, че правителството настоява за добросъседски отношения и пътна карта, която да наблюдава изпълнението на договора. Както и в европейските документи да бъде записан „официален език на Република Северна Македония“, а не македонски език.

„Ние сме съседни държави. Поне от страна на българския народ има изключително приятелски чувства към гражданите от другата страна на границата. Надявам се да се запазят такива въпреки отвратителната кампания“, допълни още Захариева.

България има единна външна политика по темата за Северна Македония, добави тя. За външния министър най-същественият проблем е неизпълнението на Договора за добросъседство и приятелство, в който има ясен мандат на комисията. Той е бил едностранно прекратен от Северна Македония с мотива, че идват избори.

„В този договор също така има текст и за едностранно задължение от страна на Северна Македония за това, че няма да има никакви претенции за наличие на така нареченото македонско малцинство в България“, каза още Захариева.

По-рано през декември България изостри тона към Северна Македония с аргумента, че страната нарушава подписания през 2017 г. договор за приятелство и добросъседство и поиска държавата да признае, че езикът и идентичността на Северна Македония имат български корени. Македонското правителство определи това искане като неприемливо.

На 8 декември правителството в Скопие публикува изявление, което определя действията на София като „тежка геостратегическа грешка“. „Блокирането на рамката за преговори е в ущърб на основните принципи и ценности на Европейския съюз“, се казва още в изявлението.

В отговор София поиска от Скопие да прекрати това, което смята за кампания за дискредитиране на България, за да може отношенията между двете държави да се подобрят. Това стана ясно от думите на министъра на външните работи Екатерина Захариева, която ден по-късно се срещна със специалния представител на Република Северна Македония за България Владимир Бучковски.

Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

 

Ваня Русева

Recent Posts

Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър

Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…

5 минути ago

Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки

Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа, съобщиха…

8 минути ago

90-годишен си „купил“ в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева

90-годишен си "купил" в Стара Загора торбичка орехи за над 320 лева, съобщиха за ЗАРАТА…

14 минути ago

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация

Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация „Център за правно…

23 минути ago

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”

„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”, съобщиха за ЗАРАТА За 18-та поредна…

28 минути ago