България може да се опита да влезе в еврозоната още на 1 юли 2024 г. Това каза служебният финансов министър Росица Велкова в интервю за Хоризонт в неделя.
„Новата ни цел е друга дата през 2024 г. за влизане в еврозоната. Бихме могли да се опитаме за 1-ви юли“, каза тя.
В петък тя съобщи, че България няма да приеме еврото от 1 януари 2024 г., какъвто досега беше стремежът на страната, защото не са приети нужните законови промени от парламента. Освен това Велкова каза, че България не отговоря и на още един критерии за влизане в еврозоната – нивото на инфлацията е прекалено високо.
Все пак Велкова се надява това да се отложи само с 6 месеца и България да успее да влезе в еврозоната още на 1 юли 2024 г.
По думите й решението на финансовото министерство да не поиска през този месец конвергентен доклад е стратегическо. Той трябва да покаже готовността на страната за влизане и според Великова със сигурност ще е негативен.
Тя казва, че България нарушава две от условията и е на път да наруши и трети критерий. Първото нарушено условие е, че предишните парламенти така и не приеха четирите необходими проектозакона – Търговския закон за несъстоятелността, Закона за БНБ, Закона за мерките срещу изпирането на пари и промени в Кодекса за застраховане.
Вторият критерий, който България не покрива, е нивото на инфлация, което е по-високо от приемливото за страните във валутния съюз. В неделя Велкова каза, че страната може скоро да наруши и трето изискване за размера на бюджетния дефицит. В края на 2022 г. с показател 2.9% страната успя да се вмести в ограничението до 3 на сто, но през тази Велкова очаква процентът да се удвои. Все пак, тя поясни, че този показател ще се гледа чак в края на 2022 г.
Затова служебният финансов министър казва, че ще внесе още в първите дни след като се сформира новото Народно събрание, необходимите закони, както и нов проектобюджет. Следващите парламентарни избори са на 2 април. Според Велкова депутатите ще имат достатъчно време през лятото да приемат нужното законодателство за влизане в еврозоната.
поред нея не би следвало да има преки последици за България от отлагането. „Ние не говорим, че се отказваме и забравяме, а за отлагане, за момента с 6 месеца. Експертната подготовка и усилията продължават“, подчерта министърът. Тя добави, че последици би имало, ако България се откаже от тази цел, защото кредитният й рейтинг ще бъде намален, а лихвите по кредитите ще скочат.
В последните седмици на 48-ия парламент приемането на промените в Кодекса за застраховане се провали заради липса на кворум. Тогава на заседанията на икономическата комисия присъстваха само депутатите на „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“, които подкрепяха промените, внесени от Министерския съвет, и двама депутати от ГЕРБ, които се изказаха против тях.
Промените целят да гарантират спазването на правилата в европейската застрахователна система „Зелена карта“. Те предвиждат българските застрахователи да са длъжни да изплащат обезщетения веднага, ако техен клиент участва в инцидент в чужбина, а едва след това да оспорват претенциите. Това преди е било проблем, защото български застрахователни фирми не са плащали при инциденти на техни клиенти в чужбина.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…