Новата технология на SolarDuck дава възможност на панелите да се плъзгат по вълните, като не се повреждат дори и при силна буря
Германският енергиен гигант RWE съвместно с холандската компания SolarDuck започнаха тестовете на слънчеви панели от нов тип. Партньорите започват изграждането на неголям фотоволтаичен парк в Северно море, съставен от нови панели, които са устойчиви на ураганите. Новата технология на SolarDuck дава възможност на панелите да се плъзгат по вълните, като не се повреждат дори и при силна буря. RWE заяви, че ако тестовете на този парк се окажат успешни, то подобна платформа може да бъде изградена в произволна точка на планетата и дори в регионите с променлив климат и далече от бреговете.
Новият проект носи името Merganser и ще бъде изграден във водите близо до белгийския град Остенде. RWE поема финансирането, строителството и логистиката, а SolarDuck ще предостави своите патентовани слънчеви панели, необходими за работата на тази слънчева електроцентрала. Пиковата мощност на платформата е 0,5 мегавата. Генерираната енергия не е много голяма, но е достатъчна за изучаването на потенциала на новата технология.
Според направените разчети, слънчевите панели на SolarDuck могат да се плъзгат във водата при вълни с височина до 5 метра и са устойчиви на урагани със скорост на вятъра до 30 метра в секунда. При тези условия се запазва цялостната структура на слънчевата ферма. Нейното технологично време на живот възлиза на 30 години.
През зимните месеци нашият организъм е подложен на редица физически предизвикателства, които могат да повлияят…
Вълчи дол, разположен в Североизточна България, е малък, но интересен град с богата история и…
През зимата автомобилите, независимо дали са бензинови или дизелови, изискват специални грижи, за да работят…
Дизеловите автомобили са популярни заради икономичността и високия въртящ момент, но зимата може да бъде…
Вълчедръм, малък град в Северозападна България, крие интересни истории и уникални природни забележителности. Макар да…