[ad id=“225664″]
МСП трябва да ползват дялов капитал в допълнение на банковото финансиране и европейските средства, за да осигурят устойчивост при бъдеща турбулентност в развитието на икономиката, стана ясно на бизнес форум „Алтернативни възможности за финансиране на устойчивия растеж“, организиран от Българска стопанска камара (БСК), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Инвестиционен посредник Карол.
Прекомерното използване на банково финансиране може да доведе до невъзможност компаниите да реинвестират в бизнес развитие, тъй като очакваният ръст на лихвите през следващите години ще изсмука голяма част от свободния паричен ресурс , и те ще пропуснат възможността да се възползват от очаквания ръст на местната икономика.
Финансиране от БФБ
[ad id=“237001″]
Икономиката се очаква да расте със средно 3.9% на година през следващите 3 години, сподели Камен Колев, зам.–председател на Българска стопанска камара. Инвестиции в икономиката се очаква да нарастват за периода 2018-2020г., като основен двигател за този ръст ще бъдат частните местни инвестиции. За да останат конкуренти, МСП трябва да продължат да инвестират в развитие на бизнеса със сходни темпове. Нуждата от инвестиции се допълва и от състоянието на пазара на труда, допълни Камен Колев. Ръстът на работната заплата и липсата на квалифицирани кадри ще принудят компаниите да заместват все повече човешките ресурси с капиталови инвестиции.
Участниците на форума се обединиха около мнението, че основните предизвикателства пред тях днес са именно нарастващата цена на труда и липсата на кадри, но и спад в оперативните маржове и забавяне на ръста в някои сектори. Решенията на тези предизвикателства минават през инвестиции насочени в автоматизация, развиване на нови продукти и услуги с висока добавена стойност, експанзия на външни пазари, агресивен растеж и консолидация на сектора, посочи Ангел Рабажийски, изпълнителен директор на Инвестиционен посредник „Карол“. Ваучерната схема за достъп до БФБ е възможност за малките и средни компании да наберат дялов капитал и да реализират инвестиционните си програми, за да продължат устойчивия растеж.
[ad id=“238430″]
Спадът на лихвите по депозитите пренасочиха много средства от банките към капиталовия пазар, което доведе до рекордни оценки на публичните компании, допълни Ангел Рабаджийски. Набирането на дялов капитал в този момент би довело да висока пазарна оценка на компанията, но и би имала и допълнителни ползи от положителен маркетинг и популяризиране на продуктите на компанията до възможността за привличане на стратегически партньор и потенциална стратегия за изход на собственика.
Устойчиво развитие
[ad id=“236993″]
Собствениците на малки и средни компании срещат множество предизвикателства при управлението на растежа, които са извън тяхната тясна компетенция. ЕБВР стартира специална инициатива за подпомагане на малките и средни предприятия да получат достъп до необходимото за растежа им know-how, разкри Мирослав Стоянов, управляващ директор на инициативата за България. Проектите на инициативата предоставят бизнес съвети в широка гама от области – стратегия, маркетинг, организация, операции, инженерни решения и много други. Програмата свързва бизнеса с местни консултанти и международни експерти от различни индустрии, като покрива 67% от разхода по проекта.
[ad id=“263680″]
Прилагането на добри практики за корпоративно управление съчетано с публичен статут увеличават стойността на компанията с до 40% и са от съществено значение за компании, нуждаещи се от достъп от дялов капитал за дългосрочни инвестиции, сподели Маню Моравенов, председател на СФБ Капиталов пазар. Правилната отчетност и прозрачност, използването на правилните методи за оценка и ясно разписаните политики между мениджмънта и собствениците изгражда доверие и създава стойност.
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…
Сарми – едно от най-любимите ястия в българската кухня, което носи със себе си традиции,…