От десетилетия една красивa старa къщa в центъра на София се руши, а решение за спасяването ѝ не се открива. Досегашният ѝ собственик, известен с богатството и близките си отношения с политици в страната, в продължение на десетилетия така и не предприе реални действия за възстановяването ѝ.
Сега обаче има надежда за нейното спасение.
Става въпрос за старата къща на ул. „Сан Стефано“ 6 в София, която е по-известна като „Къщата с ягодите“.
В четвъртък предприемачът Тенко Николов от компанията SiteGround съобщи, че е приключил сделката за придобиването ѝ.
„Сега е време да възстановим някогашната ѝ слава“, написа той в социалната мрежа Инстаграм.
Досега къщата беше собственост на бившия президент на българския клон на руската петролна компания „Лукойл“ и собственик на верига луксозни хотели Валентин Златев.
Къщата се превърна в една от най-популярните стари сгради в София заради често споделяните снимки, както и заради лошото състояние, в което се намира от години.
Свободна Европа се свърза с представители на Site Ground, за да научи повече за намеренията на компанията.
След съобщението на Николов от четвъртък вечер, от Site Ground уточниха пред Свободна Европа, че формално сделката по придобиването на къщата все още не е завършена. От компанията казаха още, че обектът не се купува от някой от двамата собственици – Тенко Николов и Иво Ценов, а от самата компания.
„Къщата се придобива от компанията SiteGround. Ще се реставрира и ще се използва по-скоро с представителна функция“, каза пред Свободна Европа Велиана Станева, говорителка на компанията.
Сградата няма как да бъде използвана за офис на компанията, тъй като тя има над 500 служители в 3 офиса в 3 града, каза още Станева.
След възстановяването на къщата в нея може да бъде поместено и представителство на фондация „За пример“, която беше основана от двамата собственици на Site Ground Ценов и Николов, посочва компанията в съобщение.
Пред Свободна Европа Станева уточни, че след завършване на сделката по придобиване на къщата ще започне работа с архитекти и инженери, за да може да бъде съставен план, по който да се действа.
„Къщата е в изключително тежко състояние. Буквално тя е опасна“, каза още Станева.
За лошото състояние на къщата се говори от години. Досегашният ѝ собственик многократно е обявявал намерението си да я възстанови.
Къщата с ягодите е построена в края на 20-те години на 20 в. Неин архитект е Георги Кунев. Тя е построена в стил сецесион с елементи на ар деко.
Първият ѝ собственик е банкер, който живее в нея заедно със семейството си.
През 1944 г. къщата е национализирана от получилия властта с преврат комунистически режим на БКП, който управлява България до 1989 г. През периода на комунизма къщата изпълнява различни функции – посолство, сграда на милицията, търговско представителство и др.
През 1978 г. къщата получава статут на недвижима културна ценност от „местно значение“.
След падането на режима къщата е върната на наследници на първия собственик.
По-късно, през 2004 г., е продадена на семейството на Валентин Златев. Неговият баща Васил Златев е първият кмет на град Правец и приближен до комунистическия диктатор Тодор Живков, който е роден там и по негово време селото е обявено за град.
Валентин Златев дълги години беше президент на българския клон на руската петролна компания „Лукойл“. Той е известен и като собственик на верига луксозни хотели и е свързан с участие в бизнеси в енергетиката, строителството и др.
През годините Златев е описван в медийни публикации като близък до бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов.
Но да се върнем на къщата.
В годините, в които Златев е собственик на имота, се говори, че къщата ще бъде съборена или ще бъде разширена и превърната в по-голяма бизнес сграда. Той отхвърля тези твърдения.
Последно през 2021 г. той каза, че е готов да даде „банкова гаранция“, с която да се ангажира да не променя вида на къщата с ягодите.
„Винаги съм искал да възстановя този паметник в оригиналния му вид, за да може имотът още десетилетия да изпълнява функцията си на фамилна сграда“, написа тогава в отворено писмо до медиите Златев.
Въпреки че той притежаваше къщата в продължение на дълги години обаче възстановяването на къщата никога не се случи.
Тенко Николов и Иво Ценов са български предприемачи. Ценов е един от основателите на компанията SiteGround, а Николов е един от управляващите ѝ партньори. Компанията се занимава с уеб хостинг услуги.
Те сами наричат компанията „една от първите фирми-еднорози в България“, т.е. фирма, чиято капитализация достига поне 1 млрд. долара. Двамата са инвеститори в други стартъпи и фондове.
През 2022 г. Николов и Ценов учредяват фондация „За пример“. Тогава те съобщиха, че тя ще управлява фонд от над 100 млн. лв., предназначен за благотворителност.
Освен като успешни предприемачи и инвеститори, Ценов и Николов са известни и като едни от големите дарители за партиите, които днес са част от реформистката проевропейска коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“.
„В някакъв момент решихме, че ще пробваме да въздействаме на цялата среда, а не само на това, което ни заобикаля“, казва през 2022 г. Николов в интервю за Капитал.
Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…
Как се преименуват за малко над 3 месеца 840 000 души? БКП направи именно това…
100-годишната Марина Шиманска е оцеляла по време на Гладомора – масов глад от епохата на…
Добро утро. Най-важното днес: Пеевски не спира Сарафов се приближава към избора Кейти Холмс Делян…