Ръководството на институциите на ЕС се промени от 1 декември. Мандатът на изпълнителната структура на ЕС – Европейската комисия – под ръководството на Жан-Клод Юнкер, който бе заменен от бившата министърка на отбраната на Германия Урсула фон дер Лайен, изтече. Заедно с останалите европейски комисари напусна поста си върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност, италианката Федерика Могерини, която беше и заместник-председател на Европейската комисия. Сега европейската дипломация ще се ръководи от бившия испански министър на външните работи Жозеп Борел.
В петък, по време на церемонията за сбогуване в Европейската комисия, репортери попитаха пенсионирания Жан-Клод Юнкер какво желае от своя наследник. Юнкер отговори: „Бих я помолил да се грижи за Европа“. И това не са празни думи – напусналите лидери оставиха няколко нерешени кризи на своите наследници, посочва ТАСС.
На първо място, остава нерешен въпросът за доставката на руски газ през Украйна от 1 януари 2020 г., когато изтича настоящият договор за транзит. Тристранните преговори между ЕС, Русия и Украйна продължиха през цялата година, но не дадоха резултат.
Второ, остана нерешен проблемът за излизането на Великобритания от Европейския съюз (Брекзит). Обединеното кралство трябваше да напусне общността на 29 март 2019 г., но поради остри разногласия между водещите британски партии, парламентът и правителството не успяха да се споразумеят за формулата на Брекзит и бяха принудени три пъти да поискат отлагане от Брюксел. Последното изтича на 31 януари 2020 г.
Трето, миграционната криза продължава. От пика през 2015 г., когато над 1,8 млн. нелегални мигранти пристигнаха в Европа, този поток бе намален, но само благодарение на сделката с Турция, която затвори границите си за мигранти. В замяна на това, Брюксел обеща на турците да ускори въвеждането на безвизов режим и отпускането на помощ в размер на 6 млрд. евро за мигрантите.
Обещанието за безвизов режим бе нарушено почти веднага – Брюксел обвини Анкара в нарушаване на човешките права и отказа да отмени визите. 6-те млрд. евро бяха платени на няколко транша, но има разногласия: Брюксел твърди, че вече е превел цялата сума, а Анкара твърди, че не е получила всички европейски пари, посочва ТАСС.
Ситуацията се усложни от рязко влошаване на отношенията между ЕС и Турция през тази година, поради проучвателните дейности на Турция в изключителната икономическа зона на Република Кипър, член на Европейския съюз. Въпреки че Анкара спазва обещанието си да не остави мигрантите да минат, остава големият въпрос дали това ще продължи и по-нататък. Проблемът с интеграцията и настаняването на мигранти, които вече са в Европа, също не е решен.
И накрая, четвърто, ЕС беше въвлечен в позиционна търговска война със САЩ, в която всяка страна се опитва да защити собствените си пазари чрез налагането на мита върху стоките на другия. Жан-Клод Юнкер и европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом положиха много усилия, за да постигнат съгласие с американската администрация за премахване на митата, включително обещавайки да увеличат покупките на американски втечнен природен газ, чиято цена е средно с 30 на сто по-висока от руската. Всички тези усилия обаче не помогнаха за решаването на проблема.
Освен това, докато се опитват да прокарат газа си към пазара на ЕС, САЩ заплашват със санкции европейските компании, които са членове на консорциума „Северен поток 2“.
Всяка една от тези кризи се влачи отдавна и вече не изглеждат критични. Проблемите на Европейския съюз обаче се натрупват и преминават в хронична фаза. И „лекарството“ за тези хронични заболявания вече трябва да бъде намерено от новата Европейска комисия, начело с Урсула фон дер Лайен, отбелязва ТАСС.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…