Лекарите в САЩ забелязват поразително нарастване на броя на младите хора със същите симптоми, наречени мултисистемен възпалителен синдром при деца или MIS-C, пише „Ню Йорк Таймс”, цитиран от Vesti.bg.
„Сега приемаме все повече от тези деца с MIS-C, но този път изглежда, че по-голям процент от тях са много тежко болни”, отчита д-р Роберта де Бязи, ръководеща инфекциозното отделение в Детската национална болница във Вашингтон.
По време на първата вълна от COVID-19, около половината от пациентите в болницата се нуждаели от лечение в интензивното отделение, а сега това важи за 80-90 процента от тях.
Към момента няма безспорни доказателства, че последните варианти на коронавируса са причината за синдрома. Той остава сравнително рядко срещан. По данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията има 2060 случая в САЩ. Средната възраст на засегнатите е 9 години.
Лекарите не са сигурни и дали излекуваните от синдрома не са получили дългосрочни скрити сърдечносъдови или други проблеми
„Наистина не знаем какво ще се случи в дългосрочен план”, пояснява д-р Жан Болвег, медицински директор по детска сърдечна трансплантация и напреднала сърдечна недостатъчност в Детската болница и медицински център в Омаха. Болвег освен това потвърждава, че броя на много тежките случаи се увеличава.
Симптомите на синдрома могат да включват треска, обрив, зачервени очи или стомашно-чревни проблеми. Те често прогресират до сърдечна дисфункция, включително кардиогенен шок, при който сърцето не може да изпомпва достатъчно кръв. Някои пациенти развиват кардиомиопатия и нарушен сърдечен ритъм. Момче на 15 години дори се нуждае от временен пейсмейкър.
Повечето случаи на синдрома се установяват при младежи с антитела срещу коронавируса, което доказва, че са прекарали ковид-19 дори с леки или без симптоми. Лекарите не са сигурни кои фактори предразполагат децата към MIS-C.
Въпреки че научават все повече, педиатрите първоначално могат да пропуснат синдрома, тъй като ранните симптоми имитират някои често срещани заболявания при децата.