Евгений Пригожин, осъден престъпник и успешен кетъринг бизнесмен, влиза с частната си армия „Вагнер“ в Ростов на Дон и Воронеж. Военен преврат, метеж, гражданска война, какво става? Владимир Путин говори за „нож в гърба на държавата и народа“. В рамките на деня Пригожин спира. Преди това обявява войната за безсмислена и заплашва, че ще помете всичко по пътя си.
Докато гледах тази хаотична драма, съжалих за театралния кръжок в прогимназията.
Картината в медиите допълва Кристиан Аманпур от Си Ен Ен, която вдига безпомощно ръце и припомня думите на Уинстън Чърчил: „Русия е загадка, опакована в мистерия вътре в една енигма.“ Патетично, но реторически забавно, тъй като става дума за синоними. Три пъти се изрича същата дума, която казва, че Русия е загадка.
И с Пригожин имаме енигма, мистерия, загадка, т.е. три пъти загадка, макар и леко оперетна. Но този интересен случай дава повод да се направят някои заключения за хода на войната.
От миналия петък може да се твърди с по-голяма сигурност, че очакванията за безкрайна война не са основателни. Нека Русия per se си остане загадка за западния ум. Но война се води по определена технологична и политическа логика. Тя изключва паралелното протичане на успешна агресия и вътрешен военен метеж, макар и кратък.
Пригожин набави поредно доказателство, че могъщата руска армия прилича на всичко руско днес – на руски автомобил, на руска пералня, на руски компютър. Затова руските военни операции разчитат на паравоенни структури, каквато е „Вагнер“. От друга страна, обаче, групировка от наемници отговаря на критерии за организирана престъпна група, разраснала се до армия.
По отношение на наемници и частни военни компании ООН отдавна прави опити за въвеждане на международна забрана. Има и съответна конвенция, не особено успешна, с която подобни структури да бъдат криминализирани.
В Глава 12 на „Принцът“ Николо Макиавели съветва принца да има собствена войска и да не прибягва до наемници, защото са безполезни и опасни. Който разчита на наемни отряди за защита на държавата, той няма здрава и трайна власт. Те са неверни, безчестни, разпуснати и нямат друга мотивация, освен заплатата, която не е достатъчна за да ги накара да умрат за принца.
Това е картината на руската армия: комбинация между неподготвена, овехтяла, технологично изостанала бюрократична вкаменелост, от една страна, а от друга – частни армии като „Вагнер“ или военните на Рамзан Кадиров.
Путин води своята нова отечествена война с решаващо участие на наемници. Голяма част от тях са пуснати от затворите и организирани в гигантска престъпна група. Високата мисия за отечествена война с наемници е нелепа картина. Тя показва, че Путин не може да легитимира войната в Русия. Той е принуден да я крие като прави икономични мобилизации и така я държи далеч, главно от двете метрополии – Москва и Санкт Петербург.
В перспективата на „Принцът“ се вижда, че Путин е бутафорен диктатор. Диктатурата е особена форма и смисълът ѝ съвсем не се свежда до всекидневните употреби на думата. Диктаторът има кауза, зад тази кауза застават значителни групи. Едва тогава, в името на подкрепена кауза, той може да почне да безчинства и дори да смаже онези, които довчера го подкрепят.
За Путин се подозира, че следва подобен модел на диктатура: неограничена централна власт, която се радва на масово одобрение. Но ако твоят главен военен сатрап се окаже способен да обърне войската си към теб, какви са ресурсите ти на диктатор? И колко власт имаш, ако се налага между диктатор и бунтовник да застава външен посредник – Александър Лукашенко, друг измислен персонаж?
Случаят с Пригожин показва по-релефно, че Путин не води безсмислената си агресивна война, защото е силен. Обратно, води я, защото е слаб и иска войната да захрани диктатурата му с временна легитимация. Анексията на Крим и други авантюри на Русия по границите ѝ са моменти в имперската структура. Тя не може да стои мирно, както се казва, границите ѝ трябва да подскачат напред и навън.
Тази закономерност се отразява в центъра на властта като императив: за да изпълни повелята на имперската форма, лидерът е длъжен да провежда експанзия. Ако прекъсне този психотичен устрем и се успокои, ще бъде видян като слаб. Затова пребиваването в състояние на експанзивна война е модус на съхраняване и набавяне на валидност вътре в имперското тяло.
Подобни болезнени фантазии в механиката на психотичния имперски ум търпят малка фактическа корекция, ако погледнем по-отблизо. С инструменти като „Вагнер“ Путин държи войната далеч от Москва и Санкт Петербург. Ще дари на руснаците бърза победа, а те ще го боготворят, без да са дали жертва.
Тази икономика на имперската експанзия обаче е куха. Хората в Москва искат МакДоналдс и МакКозметикс. Подаръците от диктатора са добре дошли, но не за сметка на консумативния манталитет. Затова както наемната структура „Вагнер“, така и ощетеният среден руснак са вътрешни рискове за Путин.
Пригожин можеше да стигне до Москва. Няма сухопътни войски, които да го спрат. Какво би правил там пак също е загадка. Всички загадки се коренят в абсурдната политическа форма на Русия. Нейното поведение ни казва, че не самата Русия, а изобщо нещо като Русия е обречено на разграждане, както все повече се коментира в последната година.
С акцията си Пригожин ще ускори този процес. Той няма да завземе Москва и свали Путин. Но ще подсили увереността на света за текущото разложение в руското имперско тяло.
* Становищата, изказани в рубриката „Мнение“, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.
Привърженици на сваления президент Башар Асад са убили 14 военни, изпратени от фактическата власт в…
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…