Понеделник, 12 август, малко след 12.00 часа. На метри от служебния вход на Народното събрание, където номинираната от президента за следващ служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева провежда срещи с евентуалните си бъдещи министри, започват да се събират полицаи от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).
Повечето от тях са с униформи, но са решили в обедната си почивка да изразят мълчаливо протеста си срещу „безпрецедентен опит за употреба на Министерството на вътрешните работи (МВР) за политически цели“.
Това се случва само два дни, след като настоящият служебен вътрешен министър Калин Стоянов разговаря с Кожарева и след това каза пред медиите, че е останал с усещането, „че бъдещият служебен премиер е подложена на огромен и брутален политически натиск аз да не бъда в нейния кабинет“.
Същото „усещане“ сподели и съпредседателят на ДПС Делян Пеевски в петък, след като Кожарева официално беше номинирана от президента Румен Радев за служебен премиер.
На този фон полицейското събиране зад Народното събрание в понеделник беше представено като спонтанен акт в защита на МВР от политическа намеса.
За подготвяната униформена проява първи публично съобщи във Фейсбук в неделя вечерта началникът на сектор „Специализирани полицейски сили“ (СПС) в СДВР Лъчезар Колев. Неговият призив веднага беше споделен от официалната страница на дирекцията във Фейсбук.
Колев беше един от първите полицаи, появили се на събирането в понеделник. Той упътваше по телефона свои колеги къде точно да дойдат и накрая застана пред медиите като организатор на събирането.
„Написал съм го, защото това нещо нагнетява напрежение в служителите, нагнетява напрежение в състава и политиците се изказват, и става много неприятно“, каза Колев.
Попитан дали събирането е с цел Стоянов да остане на поста си, полицаят каза, че „това е човекът, който е направил неща, които от 20 години назад не са направени“.
„Но тук в случая ние заставаме като цяло за институцията, защото реално погледнато… Вижте, колегите… При една такава смяна, независимо кой е министър на вътрешните работи, почват едни преназначавания и става много страшно“, добави Колев, като посочи за основен източник на атаките срещу МВР коалицията „Продължаваме Промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
Попитан дали инициативата му идва от ръководството на СДВР, той отрече: „Лично мое решение е, няма никаква заповед, каква заповед? Разбира се, спонтанно.“
Колев обаче премълча факта, че по същото време, когато публикува своя призив в неделя, негови колеги от столичната полиция получават в приложението Вайбър призив със същото съдържание. То обаче е придружено от още две съобщения.
Първото гласи: „От зам.-директор ст. комисар Мирослав Данаилов.“ А второто: „Колеги, съобщението да се популяризира след 19.30 ч.“
Свободна Европа разполага със скрийншот от тези съобщения и два независими един от друг източника в СДВР потвърдиха, че са ги получили в неделя вечерта.
Споменатият в съобщенията зам.-директор на столичната полиция Данаилов също дойде на събирането в понеделник. Пред медиите той каза, че не присъства „в качеството си на длъжностно лице“.
„Аз съм дошъл заради тези момчета и момичета, чиято работа няма да позволим да се политизира. Защо са тук – питайте тях. Те са в обедна почивка, могат да бъдат където пожелаят“, добави Данаилов.
На въпрос от Свободна Европа дали сред подчинените му е бил разпространяван подписан с неговото име призив за участие в проявата, той отрече: „Да, със сигурност някаква комуникация тези хора имат помежду си… Те са браншовици. Подписан от мен такъв призив няма.“
Свободна Европа отправи същия въпрос и до пресцентъра на МВР, но до публикуването на текста не получи отговор.
Кулминацията на „спонтанното“ полицейско събиране настъпи, когато при униформените дойде и служебният министър Калин Стоянов. Пристигането му беше съпроводено от вой на сирените на паркираните наблизо мотори от група „Сигма“ в СПС и бурни аплодисменти.
„През последните дни станахме свидетели на това как определени хора, неуспели според мен, всячески търсят вариант да си намерят ала-бала министър, който по някакъв начин да им съдейства с връщане на загубените около 300 хиляди гласа на последните избори“, каза Стоянов.
Тази негова риторика отново напомня за това, което каза и Пеевски след номинирането на Кожарева за служебен премиер: „Убеден съм, че ще има опит за овладяване на МВР и на електронното управление. [ПП-ДБ] иначе нямат шанс за резултат. И за да има една голяма ала-бала и да бъдат излъгани българските граждани“.
Макар че Стоянов не спомена конкретно ПП-ДБ като източник на атаките срещу него, от думите му стана ясно, че визира именно тази парламентарна формация.
Пред медиите министъра попита как „тези политици“ са стигнали до заключението, че на последните избори са били купени 35 хиляди гласа: „Как достигнаха до тази цифра, когато предстои сформиране на служебно правителство, попита Стоянов. По думите му, вероятно това се е случило с някой ала-бала калкулатор.“
ПП-ДБ отдавна иска оставката на Стоянов и това дори стана една от причините за провала на преговорите за продължаване на общото управление между ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС през пролетта. По време на консултациите при Радев миналата седмица от коалицията призоваха да се помисли за смяната на служебния вътрешен министър и посочиха, че според техен анализ на изборите през юни купеният вот е нараснал с 35 хиляди гласа.
Калин Стоянов е начело на МВР от миналото лято, когато беше избран кабинетът на Николай Денков, който подаде оставка в началото на март.
Тогава за Стоянов се знаеше, че е експертна номинация на ПП-ДБ, но по-късно коалицията обяви, че всъщност е бил предложен от ГЕРБ. После се появиха данни, че Стоянов е близък и с ДПС. ГЕРБ и ДПС никога не са имали критики към него. Заради настояване за неговата смяна от ПП-ДБ пропаднаха преговорите с ГЕРБ за ротация в кабинета „Денков“.
В понеделник служебният вътрешен министър за пореден път декларира, че няма връзка с никого.
Темата за това от кого е дошла първоначалната идея за неговата номинация за министър попадна във фокуса на общественото внимание след окървавения протест срещу БФС през ноември миналата година. Тогава бившият премиер и съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков каза, че Стоянов всъщност е бил номиниран за поста си от ГЕРБ.
Малко по късно, в началото на декември, началникът на кабинета на министъра – Васил Кръстев, подаде оставка, след като „Капитал“ написа, че той е бивш служител на свързваната с Пеевски търговска верига Lafka. В началото на февруари Бойко Рашков пък заяви публично, че Стоянов има близки контакти с ДПС.
„Както и аз малко по-късно разбрах, че той е посещавал централата на ДПС. Тази ревност, с която пазят министъра на вътрешните работи, говори, че връзката е отдавна и е доста силна“, каза тогава Рашков пред БНР.
Стоянов беше обект на критики и заради факта, че МВР все още отказва да отговори на въпроса дали убитият Мартин Божанов-Нотариуса, заподозрян като брокер на влияние в съдебната власт, е бил секретен сътрудник на полицията.
В края на април Антикорупционният фонд обаче публикува секретна разработка на оглавяваната преди от Стоянов Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП), от която става ясно, че Нотариуса е регистриран като сътрудник столичното Трето полицейско управление още през 2005 г.
Полицейското събиране в понеделник не е първата подобна проява на подчинени на Стоянов в негова защита. За последно те се събраха на същото място през ноември миналата година, когато също имаше призиви за неговата оставка заради полицейско насилие по време на протеста срещу БФС в София.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…