Плесента не само грози помещението, но и е опасна за здравето Ви
Мухълът по стените е неприятно явление, което не само разваля естетиката на ремонта на вашата баня, но би могъл да причини и вреди на здравето ви. Плесента и мухълът в банята се появяват предимно по стените и тавана. Основните причини за тяхната поява са свързани с множество фактори, като:
Как да премахнете мухъла в банята завинаги?
Какво да направите, ако в банята вече се е появил мухъл? Ще анализираме едни от най-ефективните начини за независима борба с мухъл в баните, пише Actualno.
1. Стайна йонизация – Йонизацията е метод за третиране на засегнати от гъбички зони с помощта на обогатен с йони въздух. За извършването на този процес трябва да се свържете с професионална служба за почистване и екип снабден със специално оборудване.
2. Специализирани домакински химикали – На съвременния пазар има много продукти, които биха ви помогнали по бърз начин да премахнете мухъла в банята и без помощта на професионалисти.
3. Оцет – Нанесете трапезен оцет със спрей върху петна от мухъл, оставете да престои няколко часа, после минете с четка или твърда гъба, изплакнете обработените повърхности обилно с вода и проветрете добре помещението.
4. Етерично масло от чаено дърво – Разреждате чаена лъжица масло в чаша вода и нанесете продукта върху джобовете на матрицата. Съставът не може да бъде измит, но банята е редно да се проветрява в продължение на няколко часа, така че е по-добре да използвате този разтвор през нощта.
5. Меден сулфат – В сравнение с употребата на други противогъбични средства, това изисква по-задълбочена подготовка на засегнатата област. Първо трябва да почистите повърхността със скрепер, твърда четка или шкурка и да нанесете сапунен разтвор върху нея. Разредете кристалите витриол в съотношение 20-30 грама на 1 литър вода, напръсквайки разтвора върху формата и оставете за поне 3 часа. След това изплакнете с вода. Ако е необходимо, процедурата може да се повтори до 5 пъти.
6. Йоден разтвор и камфор – Този метод е подходящ само за новопоявила се плесен, която все още не е имала време да се закрепи върху стените и мебелите. В банята се поставят контейнери с йоден разтвор и камфорни топчета. Те трябва да бъдат оставени за няколко часа; опцията е подходяща за нежилищни помещения или, например, стари апартаменти преди ремонт.
7. Антисептичен грунд – Преди нанасяне на грунда върху повърхността, опитайте се да почистите мухъла от нея колкото е възможно повече. Разтворът се продава както в готов вид, така и за разреждане с вода.
8. Амоняк – Действието на продукта е подобно на ефекта на белина. Амонякът е подходящ за гладки, непорести повърхности. Смесете го в съотношение 1:1 с вода и напръскайте върху заразената област. Бъдете внимателни: острата миризма на амоняк може да предизвика замайване. Не комбинирайте алкохол с белина – химичната реакция отделя токсични газове.
9. Боракс – Натриевата сол на борната киселина е естествено средство, което се използва за дезинфекция. Това е ефективен фунгицид и инсектицид, който е токсичен за гъбичките. Преди нанасяне на разтвор на боракс, смесете с вода в съотношение 1:10, почистете повърхностите с прахосмукачка. Нанесете продукта с твърда четка и почистете плаката. Не е необходимо бораксът да се отмива: изсушеният разтвор има превантивни свойства, предотвратявайки поникването на нов мицел в третираните зони.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…
Мравките са едни от най-успешните същества на нашата планета. Тяхната организация, издръжливост и социална структура…