ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Стара Загора” брой 40, 1991 г.
Клуб . Стара Загора .
НЯМА ВРЕМЕ ЗА НАМЕРЕНИЯ, ТРЯБВАТ РЕЗУЛТАТИ
Димитър Енчев, председател на КУКСД в Общинския народен съвет. Димитър Енчев е роден през 1958 г. Завършил е Математическата гимназия, а след това ВМЕИ – Варна. Работил е в Института по роботика във фирма „Берое“, а след това във фирма „Родина“. Научен сътрудник. Член на зелената партия, от чието име е представител във Временната управа на града.
-Защо приехте предложението на СДС да участвувате във временната управа на града?
-Аз приех, за да прокарвам програмата и идеите на политическата организация, към която принадлежа. това е едно от най-трудните направления – управление и координация на стопанската дейност. От нас зависи именно да координираме дейността на стопанските предприятия в общината, което означава, че оперативната дейност е предоставена на фирмите. Друг е въпросът, че сега сме в преходен период по отношение на стопанската дейност. Например хлебопроизводството е монопол. Две съботи гладът остана без хляб и гражданите отправят оплакванията си при нас. Оказа се, че ръководителите нямат съзнанието за структури от пазарната икономика, която да си прави маркетинга и проучванията, и да има поглед върху пазара. Те са свикнали да бъдат част от плановата верига. И единственият начин е да насърчим частниците, които ще създадат малки цехове и заводи, ще отворят частни магазини. Един огромен завод не може да задвижи бързо механизмите си. Ако се създаде конкуренция, ще се преодолее кризата. Така е и с автотранспорта, например.
-Като ръководител на това направление, въпреки временния статут, как мислите да се развиват новите насоки в общината?
-Трябва да се започне от конкретните необходимости. До сега имаме предприятия, които са подчинени на определен план – от дадено място получават суровини, на друго – реализират продукцията. От директорите се искаше само да изпълнят плана. Сега няма план. Фирмите не знаят от кого да вземат, не знаят на кого да реализират. Това е време на преходен период – няма планова икономика, няма и пазарна икономика. За пазарната икономика трябват нови структури. Ако оставим всичко така, ще се развихри един див капитализъм и пълна стихийност. Другият вариант е да се създаде нова информационна база и нови структури, които да бъдат полезни на всяка фирма, на всеки търговец. За това са нужни и информационна борса, и търговска палата.
-Това само добри намерения ли са или има конкретни стъпки в тази насока?
-Повече нямаме време за „намерения“, трябват резултати, не приказки, а на дело да се решават проблемите. В града има Съюз на частните производители, движение „Алтернатива 2000“, Съюз на стопанските ръководители, Съюз на частните земеделски стопани. Съдбата на всички за управлението е еднакво важна. Вече е събран уставен фонд и в най-скоро време предстои учредяването на Търговско-промишлена камара. Изготвя се съдържанието на проекто-устава и неговото разгласяване.
-С какво ще помогне тази камара на заинтересованите?
-Тя ще предлага като услуги всякаква информация – как да стартира една фирма, какви са доходите и данъците, какви са цените, как може да се изнася в чужбина, какви са митата, как се изготвят договорите. Всички тези услуги ще се извършват с облекчение за членуващите. Така предприемачът ще може да се концентрира в основното – да произвежда. Освен това палатата /или камарата/ ще установи връзки с подобни в други градове на страната и чужбина. Така ще се реализират съвместни проекти, които ще удовлетворят различни интереси. Могат да се сформират и браншови съюзи – на земеделците, на търговците, на тежката промишленост. Ръководители и членове на управителния съвет ще бъдат хората с пари и добро име. Те ще работят там на обществени начала, на базата на личния си авторитет.
-А кое ще определя авторитета?
-В бизнеса авторитетът идва от парите. Но не и от онези пари, чийто произход е съмнителен. Авторитет ще има онзи, който честно е спечелил. При това има и морална клауза, която е заложена в проекто-устава на Търговско-промишлената камара. Защото бизнесът се гради с добро име и с пари.
-Има ли проект за бизнес-център в Стара Загора?
-Да, предвижда се това да бъде в сградата на бившия партиен дом. Там се кръстосаха много интереси. Но сега Стара Загора, както и цяла България, е в незавидно положение. На 30 май т.г. ще се разгледат всички идеи и проекти. За да се довърши сградата са нужни 6 милиона лева. Има конкретни оферти от фирми, които ще ги предложат. Общината ще има свои условия – едно от тях е сградата да не се продава, да се създаде фирма с ограничена отговорност с дял на общината, да се имат предвид културните нужди на града и фирмите да поемат мениджмънта, като парите от това ще бъдат в полза на града.
-Съществува ли идея за създаване на свободна безмитна зона?
-Предстои създаването на работна група за това, разчитаме на старозагорските депутати да защитят идеята, предвиждаме срещи с икономическите отдели на някои посолства. Няма предприятие или фирма в града, която да не приветствува тази идея. ще се облекчи данъчното облагане, което ще бъде голям стимул. В момента икономиката на града е в много тежко състояние, защото досега беше тясно обвързана с СССР.
-Какви трудности срещате в сектора, който ръководите?
-Говорим за пазарна икономика, за конкуренция, за малки фирми, които да конкурират големите монополисти, а не можем да решим въпроса с петна за павилиони. Поставен е мораториум за временните павилиони поради градоустройствени съображения. Сега трябва да освободим пътя на частния бизнес – това е единственото решение – малкият бизнес, който ще породи конкуренцията. Нещата са преплетени и с другите направления и понякога топката се прехвърля. А трябва в най-скоро време да стимулираме инициативата на хората, не да им пречим. Каквото зависи от мен, ще го направя съвсем скоро. Иначе не можем да говорим за пазарна икономика и тя никога няма да си пробие път.
Разговора проведоха Недялка ФИЛИПОВА и Марияна КИРОВА
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…