Няма престъпление. Съдът прекрати делото срещу прокурор Константин Сулев, който обвини Петьо Еврото

Константин Сулев от Софийската районна прокуратура (СРП) не е извършил престъпление, като е повдигнал обвинение на бившия следовател Петьо Петров – Еврото. Това стана ясно от определение на Софийския градски съд (СГС), с което във вторник беше прекратено делото срещу Сулев.

Преди година той повдигна задочно обвинение срещу Еврото за принуда и незаконни записи. Оттогава Петров е в неизвестност. Въпросното разследване започна в СРП в последните дни преди уволнението на бившия главен прокурор Иван Гешев. По него бяха събрани свидетелски показания за корупционни престъпления на настоящия временен главен прокурор Борислав Сарафов, градската прокурорка Илиана Кирилова и предшественицата ѝ Емилия Русинова.

След уволнението на Гешев, разследването на СРП беше прехвърлено в Софийската градска прокуратура (СГП) и частично прекратено. Обвиненията на Петьо Еврото, повдигнати от Сулев, отпаднаха като незаконни, а самият Сулев беше привлечен към наказателна отговорност за престъпление по служба.

Йордан Петров от СГП пое делото срещу Еврото и провери действията на своите колеги от СРП по него. В крайна сметка от негово постановление стана ясно, че прокуратурата преценява всички свидетелски показания, уличаващи Сарафов, Кирилова и Русинова, като недостоверни. Твърдението на СГП беше, че те са били дирижирани, така че да са в интерес на Гешев, който междувременно беше влязъл в открит конфликт със Сарафов.

Това беше записано и в обвинението, което Йордан Петров повдигна на доскорошния си близък колега от СРП Константин Сулев – че той е злоупотребил със служебните си задължения с цел да набави облага за Гешев.

Началото на делото срещу Сулев се забави заради поредица от самоотводи на съдии, които не пожелаха да го гледат. Повечето – заради служебното си познанство със Сарафов. В крайна сметка казусът се падна на съдия Аделина Иванова, която насрочи разпоредително заседание за 30 април.

На него Софийският градски съд прие, че описаните в обвинителния акт действия на Сулев са несъставомерни и не представляват престъпление. Определението на СГС обаче не е окончателно и подлежи на протест от страна на прокуратурата пред Софийския апелативен съд (САС).

„Съдът подложи на внимателна преценка всички факти, описани в обвинителния акт и свързани с реализирано от Сулев обвинение. Те не сочат, според съда, на извършено престъпление, а само и единствено на реализирани властнически правомощия в рамките на образувана и висяща прокурорска преписка“, заяви във вторник съдия Иванова, цитирана от БТА.

Адвокатът на Сулев – Костадин Костадинов, разви сходни аргументи, отбелязвайки, че по случая изобщо няма извършено престъпление. Юристът припомни, че при осъществяване на служебните си задължения магистратите не носят отговорност за действията си и техните актове. Освен ако извършеното не е престъпление от общ характер, те имат функционален имунитет.

Наблюдаващият прокурор по делото Йордан Петров каза, че според него в случая не са допуснати съществени нарушения, които да налагат връщане на разследването обратно на държавното обвинение.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv