ИЗБРАНИ

Обвинител №1: Прокуратурата няма да съобразява действията си с политическите последствия

„Президентът инициира дебат, свързан с прокуратурата, но тя не беше поканена на тези дебати. Не ми е ясно какъв е този дебат“. Това казав предаването „Неделя 150“ по БНР главният прокурор Иван Гешев. Според него президентската инициатива е на тема „има някакъв проблем, намерете го“.

Той посочи, че дебатът за промени в Конституцията, не е свързан с „изтърканите политически клишета“, че главният прокурор е недосегаем, а е свързан с прокуратурата, но не е ясен обемът му.

Гешев беше категоричен, че искането му от Конституционния съд за даване на задължително тълкуване на конституционната разпоредба, свързана с търсене на наказателна отговорност от държавния глава, не е търсене на реванш за това, че Румен Радев не подписа от първия път указа за назначаването на Гешев за обвинител номер едно в страната.

Иван Гешев уточни, че не е бил канен в президентството, а е получил есемес. „Да те кани съветник, който вероятно е този Митко, на когото е било възложено да смачка една проверка, това е обидно за институцията“, каза главният прокурор. Според него това е все едно чистачка от прокуратурата изпрати есемес и да привиква президента при главния прокурор.

Иван Гешев отбеляза, че съобщението е било любезно и добави: „С мен всички са любезни напоследък“.

За огласените СРС-та обвинител номер едно посочи, че това са веществени доказателствени средства (ВДС). „Това не е изключение, това е стил на поведение на тези структури, които аз ръководя“, каза Гешев. „Дали сме прави, или не сме – ще преценят българските граждани. Ние не се притесняваме от истината“, добави той.

Главният прокурор посочи, че има разследване на Специализираната прокуратура, което е с предмет и обем, различни от представеното в медиите. „Касае се за една фирма, която е контрагент на Министерство на отбраната и въобще на въоръжените сили за различни доставки за стотици милиони през годините. Ако се върнете назад в съобщенията, ще се досетите коя е тя, защото са извършени претърсвания в офисите ѝ. В хода на това разследване ДАНС в един момент са експлоатирали СРС, извън наказателно производство – не по искане на прокурор, изготвили са ВДС, преценили са, че те са относими към това разследване, пратили са ги на наблюдаващите прокурори и те са ги присъединили към досъдебното производство. … На 22-ри януари наблюдаващите прокурори констатират, че вероятно президентът говори с лицето Цанко Стойков (командир на ВВС- бел.ред.) и аз бих направил това, което те направиха, което е единствено възможното – да спрат наказателното производство. Защото всяко друго действие, за да се установи дали президентът разговаря с г-н Стойков и дали наистина е смачкана една проверка, и дали е смачкана проверката, която вие казвате, е касаеща назначение на съпругата му или за нещо друго, би било нарушение на чл. 103 от Конституцията“, обясни главният прокурор и попита: „Да го изям ли това дело, да го скрия? Да извърша това, което хората около Прокопиев твърдят, че прокуратурата и главният прокурор потенциално всеки ден извършват престъпление.“

Гешев посочи, че не се е обърнал към Народното събрание, защото не са изяснени обстоятелствата дали е президентът и дали е извършено престъпление заради неяснотата на разпоредбата на чл. 103 от Конституцията.

„Всички се хванаха за определението „държавна измяна“, защото е по-колоритно, а не са прочели другата част от моето искане, а тя е по-важната“, посочи Гешев. „Моето мнение е, че в България няма абсолютни имунитети. Смятам, че, когато има данни или доказателства, че вероятно лице с имунитет – дали президент, дали вицепрезидент – може да е извършило престъпление, трябва да се направи всичко възможно да се съберат всякакви доказателства дали това лице е извършило престъпление и какво. След като се установи, че това лице е извършило такова престъпление според наблюдаващия прокурор, да се спре производството и да се изпрати на Народното събрание, което да прецени дали има основания за импийчмънт“, обясни главният прокурор.

Той уточни, че прокуратурата още няма доказателства, че президентът е човекът, който говори в записите, предстои събиране на още доказателства. Гешев изрази учудване, че се твърди, че назначаването на съпругата на президента (Десислава Радева – бел.ред.) е повод за проверката в КПКОНПИ и уточни, че преди да се произнесе КС прокуратурата не може да се интересува каква е тази проверка, защото “ всяко действие действие, което ще направят прокурорите за проверка на това, ще е в нарушение на чл. 103 от Конституцията“.

Прокуратурата не съобразява и няма да съобразява действията си с политическите последствия, каза главният прокурор Иван Гешев. Той подчерта, че обвинението ще направи всичко възможно да върне в България бизнесмена Васил Божков. До момента той има седем повдигнати обвинения и 559 милиона лева констатирани щети за хазната от това, че не е плащал реалния размер на таксите от лотарийните игри.

„Това, че той в момента се намира в Обединените арабски емирства – ще направим всичко възможно да си го приберем“, категоричен беше Гешев.

Елена Дюлгерова

Усмивката, която изпращаш, се връща обратно при теб.

Share
Published by
Елена Дюлгерова
Tags: Гешев