Categories: Бизнес

Обединена ли е Европа в отговор на амбициите на Путин да дестабилизира Балканите?

Вероятно президентът на Русия Владимир Путин се стреми да дестабилизира Балканите, за да компенсира максимално разпадането на бившия Съветски съюз, но го прави насила и влезе в Украйна с танкове. В Кремъл не са си представяли, че Европа ще бъде толкова обединена в отговора си. Това мнение изрази в предаването „Светът е бизнес“ на Bloomberg TV Bulgaria Георги Готев, главен редактор на EURACTIV.

Той коментира, че в стратегията си за Балканите Путин се възползва от заявеното нежелание от страна на Европейския съюз да не повтаря грешките от прибързаното присъединяване на България и Румъния.

Още по темата

„Ако не ни бяха приели в ЕС, щяхме да сме „Задунайска губерния“ на Русия. Путин щеше да стъпи първо тук, при нас, преди да прати танковете в Украйна, защото Черно море му е много важно“, смята журналистът.

Той е категоричен, че трябва да се побърза с приемането на Украйна в ЕС.

Готев е на мнение, че макар и прозападни по изявления, инфраструктурните действия на правителствата на ГЕРБ и бившия премиер Бойко Борисов са били винаги в полза на Русия. По думите му „построихме на „Газпром“ газопровод, с който да прокарват влияние на Западните Балкани“, но той не е платен.

„Задавам си въпроса дали България има външен министър“, каза Готев в отговор на въпрос каква е външната политика на страната ни в контекста на отношенията на България със Западните Балкани. „Мисля, че няма… Знам, че има натиск към българското правителство да реши проблема с ветото за Северна Македония, но не ми е известно да има такъв да пращаме оръжия в Украйна. Това си е наш вътрешнополитически въпрос.“

Още по темата

Що се отнася до членството в НАТО, главният редактор на EURACTIV е категоричен, че алиансът ни защитава и като аргумент посочи заявените желания за присъединяване от страна на Финландия и Швеция.

Ще мине ли Украйна по „бърз коридор“ към членството в ЕС? Може ли ЕС да си позволи да присъедини държава с нерешени проблеми? Разширява ли Сърбия своите геополитически виждания за региона? Какъв е българският национален интерес в архитектурата на сигурност в Европа и в контекста на отношенията със Северна Македония? Ще издържи ли управленската коалиция? В каква посока ще се насочи изборът на французите на балотажа? Защо българите не вярват на авторитети? Може ли дипломацията да участва в мирното разрешение на конфликта в Украйна?

Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес“ може да намерите тук.

https://www.investor.bg/

Arhiv