В началото на следващото столетие заедно със своя млад съгражданин и студент Васил Маринов те оформят обществената нагласа за необходимостта от това. През 1908 г. това е вече факт. Година след основаването на археологическото дружество „Августа Траяна” неговият учредител и първи председател Атанас Кожухаров се обръща с покана към художника Никола Стоенчев да подари на музея своя живописен портрет на революционера Кольо Ганчев. Това е и първото платно, с което се слага началото на художествената сбирка. След него тук постъпва рисувания от Евгения Илиева портрет на самия Атанас Кожухаров. Към тях се присъединяват художниците Васил Маринов и Васил Костакев.
Към 1921 г. художествената сбирка наброява 45 произведения. С годините тя продължава да се разраства. Организаторите увличат редица свои приятели и от други градове на страната. Множеството художници от този град, както и изложбите, които те откриват през и 20-те и 30-те години, допринасят за славата на Стара Загора като активен културен център. Следващото поколение, това на Васил Тодоров, Никола Аръшев, Евгения Илиева- Лепавцова, Марио Жеков, Николай Евров, Олга Брадистилова, Димитър Куманов, Димитър Караджов, Петър Славов и т.н., правят с присъствието си тази сбирка все по-внушителна.
Периодът на 70-те и 80-те години се характеризира с активен принос към обогатяване фондовете на Галерията, с динамика на експозициите и разширяване на научно-изследователската работа. Разрастване броя на самостоятелните и колективните изложби, които гилдията организира, провеждането на десетките международни пленери по живопис и обогатяване бюджета на Галерията способстват за това.
През 2000 г. с решение на Община Стара Загора за нова база на Галерията е предоставена сградата на бившите централни хали /строена в началото на 30-те години/. След двугодишен ремонт и адаптация на пространствата тя започва да функционира като галерия с обща експозиционна площ от 1200 кв.м и самостоятелни хранилища за всичките й фондове.
С това пред Галерията се разкриват нови възможности за по-богато представяне на най-значимите й творби от всички периоди и видове изкуства, организиране на по-мащабни изложби и художествени форуми, на гостуващи експозиции от страната и чужбина, на по-многообразни популяризаторски изяви.
Особено място в обогатяване фондовете на Галерията заемат значимите дарения от наследниците на Васил Димов /1981 г./ на Никола Кожухаров /1983 г./, на Евгения Илиева – Лепавцова /1987 г., 1995 г./, на Георги Евстатиев, на Константин Трингов /1999 г./, на Васил Маринов /2004 г./, на Дона Бояджиева /2011 г./ и др. Сред другите форми на постъпления са подбираните произведения от провеждащите се в града пленери по живопис, както и даренията на десетки художници, чието творчество Галерията е представяла.
В стогодишната си история Старозагорската художествена галерия е организирала над хиляда и двеста експозиции и изложби, част от които са гостували в почти всички галерии на България, както и в музеи на изкуствата в Чехия, Португалия, Великобритания, Русия, Индия, Германия, Сърбия и т. н. След установяването в новата сграда ежегодно тук се представят около 24 изложби с произведения от фондовете на ХГ Стара Загора, съвместни експозиции с други галерии, гостуващи изложби от страната и чужбина и т.н.
От 2004 г. Старозагорската галерия е основен организатор на Балканското квадринале на живописта „Митовете и легендите на моя народ”, а през 2016 г. бе неговото четвърто издание. С богатството на своите фондове, експозиционна и популяризаторска дейност тя се нарежда сред най-популярните и значими художествени галерии в страната.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…