Снимка: БГНЕС |
Обсъжда се интензивно и с различни експерти възможността да се включи и наличието на антитела като възможност за зелен сертификат. Това съобщи пред bTV radio директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Тя уточни, че това ще важи само за България. По думите й много експерти трябва да си изкажат мнението, за да може да се приеме.
Христова посочи, че у нас има много хора, които не са в системата като преболедували и нямат документ като PCR тест за доказателство, така че не са официално регистрирани.
Не е ясен срокът, в който ще има подобно решение и дали въобще ще бъде прието.
За щадящите тестове за ученици, които предстои да бъдат въведени, професорът каза, че те са много надеждни бързи тестове. Няма вариант този тест да даде кръстосана реакция и резултатът да касае друго заболяване, посочи тя и допълни, че ако тестът се окаже положителен, става въпрос за Covid-19.
Заместник-министърът на образованието Мария Гайдарова обясни по bTV, че още се обмислят няколко варианта за процедурата по тестване на децата, които ще са присъствено в училище. Според нея обаче разумен срок за връщане на учениците от 1 до 4 клас в училище не е следващата седмица.
Трябва да приключи обществената поръчка и ще сме в готовност да въведем щадящите тестове. Работим паралелно, за да се види каква е спецификата на тестовете, как ще се правят – дали в класната стая или от родителя, как ще се изхвърлят и в какви контейнери, добави тя.
По думите й трябва да е обезопасена средата, за да няма още повече заразени. Засега не се обмисля затваряне на детските градини, но всичко зависи от заповед на здравното министерство, каза Гайдарова. Обмисля се или тест, или зелен сертификат за учителите, ако се върнат най-малките ученици в клас, за да се обезопаси средата, уточни заместник-министърът.
Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести коментира и новата мутация на Covid-19, наречена „Делта плюс“, която е по-лесна за предаване. По думите й ваксините пазят и срещу този вариант на вируса. Засега у нас не е засечено разпространението му.
Тя обясни и какви други вируси се разпространяват в момента. „Разбира се, че не всичко е SARS-CoV-2. Има ги и обичайните есенно-зимни вируси, причиняващи остри респираторни заболявания, някои от тях нелеки. Разбира се, не като COVID-19, но все пак налагащи поне седмица домашно лечение“, поясни проф. Христова.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…