Москва се готви да включи в понятието „съотечественик“ всеки украинец, говорещ руски език. Предложение за това е внесено в долната камара на руския парламент – държавната Дума. Освен за украинците, подобен статут е предвиден и за беларусите. Аргументът е в това, че „представителите на беларуския и украинския народи [са] свързани с държавообразуващия [руски] народ чрез обща историческа съдба и култура“.
Автор на предложението е депутатът от „Единна Русия“ Константин Затулин, който е зам.-председател на парламентарната комисия по връзките с руските граждани в чужбина.
Текстът, който Затулин е внесъл в парламента, е за промяна на закон от 1999 г., който се казва „За държавната политика на Руската федерация към съотечествениците зад граница“.
Сега съществуващите текстове определят като съотечественик всеки човек, който е живял на територията на бившия СССР, както и неговите роднини по права линия. Новото предложение запазва старите формулировки, но добавя изричното споменаване на украинците и беларусите, както и изискването те да говорят руски език, за да бъдат признати за „съотечественици“.
Над 70% от жителите на Беларус говорят вкъщи на руски език, сочат данни от преброяването на населението през 2019 г.
37% от украинците предпочитат руския език за основен език в работата си, а други 21% са готови да работят както на украински, така и на руски език, сочат данни на центъра „Разумков“ от 2015 г. Според последното преброяване, проведено през 2001 г., близо 30% от украинците определят руския език за роден.
Предложението за изменение на закона е внесено по време на войната срещу Украйна, започната от Русия на 24 февруари 2022 г. Сред аргументите, изтъквани от президента Путин, е нуждата Русия да „защити“ жителите на Донбас, преобладаваща част от които са рускоезични.
Коледа, която отбелязва раждането на Исус Христос, е основно християнски празник. Въпреки това, поради своята…