Целта е водещи европейски учени да потвърдят този факт и регионът да се превърне в предпочитана туристическа дестинация
На 3 май в Къща-музей „Пейо Яворов“ ще се състои първата по рода си международна научна конференция, чийто фокус ще бъде историята на манастира „Св. Атанасий“ край село Златна ливада. Събитието се организира от Община Чирпан в съдействие с акад. Росен Милев. Това съобщи на брифинг днес кметът на общината Ивайло Крачолов. В рамките на научната конференция ще бъдат обсъдени различните исторически етапи в развитието на считания за първи манастир в Европа – „Св. Атанасий“. Форумът е разделен в три панела с време за дискусия между тях. Експерти в областта от университети в Германия и Испания ще изнесат доклади за реализираните от тях проучвания по повод манастирския комплекс край село Златна ливада. Кметът на Чирпан разкри, че идеята за научната конференция се е родила при негови разговори с акад. Росен Милев, но заради пандемията реализирането й е било забавено. Именно с доклад на експерта е предвидено форумът да бъде закрит.
„Събираме най-добрите специалисти, изследвали темата за монашеството. Ще потвърдим теорията, че това е най-старият манастир в Европа. Това ще бъде огромен тласък за популяризиране на „Св. Атанасий“ и региона изобщо“, отбеляза Ивайло Крачолов. Материалите от научната конференция ще бъдат издадени в сборник на български и английски език. Кметът на Чирпан уточни също, че ще бъдат водени разговори с Министерството на културата за осигуряване на средства, с които да бъдат финансирани археологически разкопки около самия манастир.
Научната конференция ще бъде проведена ден след християнския празник за княз Борис-Покръстител, който се отбелязва на 2 май. По този повод Старозагорският митрополит Киприан ще изнесе празнична молитва.
Паралелно с програмата около манастира „Св. Атанасий“ администрацията в Чирпан подготвя двудневен фолклорен фестивал „Гласове и ритми от Тракия“ край село Златна ливада. Той ще стартира на 30 април от 11 часа със самодейни танцови и певчески състави от региона, сред които НЧ „Настроение-2017“, Стара Загора, ансамбъл „Загорче“, танцови клубове „Тракийци“ и „Чанове“, детски фолклорен ансамбъл „Воденица“ от Хасково, клуб „Тракийска“ от Първомай и др. Фестивалът се провежда за седемнадесети път, но за първи път ще е в рамките на два дни – 30 април и 1 май. Във втория фестивален ден са предвидени концерти на 12 самодейни състава от Чирпан, Стара Загора, Казанлък и Асеновград. Кулминация на събитието е изпълнение на популярния оркестър „Канарите“.
„Целта е да бъде представена богата фолклорна програма. С развитието на детските фолклорни ансамбли се наблюдава приемственост, при която децата започват да танцуват от малки и продължават и като по-големи“, заяви Кирчо Киров от отдел „Култура“ на Община Чирпан.
Живко ИВАНОВ
Публикувано с изричното съгласие на https://starozagorskinovini.com/ .
Брусарци е малко градче, разположено в северозападната част на България, известно със своите природни красоти…