Кметовете от областта поискаха това преди няколко седмици, бяха подкрепени от областния управител и съвместната работа бе изведена до добър край, подчерта Тодоров.
Ива Радева обясни как конкретно ще се действа по Програмата за развитие на регионите, касаеща регионите, засегнати от мерките за въглеродна неутралност, най-големият от които е комплекс „Марица изток“. Към общините от област Стара Загора са приобщени и общини от прилежащи райони като Нова Загора, Ямбол, Елхово, Харманли и Симеоновград. Подкомитет от 25 души, одобрен от представителите на ЕК ще наблюдава изпълнението и ще внася нужни промени спрямо спецификата на конкретния регион. В подкомитета в Стара Загора са включени кметовете на общини, специалисти от Тракщийски университет, представители на неправителствени организации, областния управтел, зам.-министри на МРРБ и министерство на енергетиката, експерти…
Една от първите важни промени, която е внесена и одобрена, е именно възможността общините да са бенефициенти на финансирането по изграждане на индустриални зони, което е и оптималния вариант проектите да се задействат бързо и безпроблемно. В Старозагорско максмално бързо ще се кандидатства за изграждане на инфраструктура в зоните „Голеш“ и „Еленино“. За създаване на индустриални зони ще кандидатстват също община Чирпан и съвместно общините Раднево и Гълъбово. За съжаление „Летище-Стара Загора“ все още остава държавна собственост и преговорите да бъде прехвърлено на община Стара Загора, за да започне там изграждането на голяма индустриална зона, продължават, каза Живко Тодоров. С проекти ще могат да участват и частни зони като АТЗ, например. Средствата по тази програма са налични, така, че ще се действа без отлагане.
Средства има и по програмата за саниране. Там също е внесена промяна по настояване на местния подкомитет и санирането на жилищни блокове ще се финансира на 100%, а не както първоначално бе предвидено на 80%, плюс съфинансиране. За саниране, освен кооперации на граждани, ще могат да участват и институции. Жилищни сгради, в които минимум 5% от живушите постоянно са ратници в енергийния комплекс, ще получават максмума от 15 точки, а до 5% 10 точки. Предвидено е подпомагане на енергийно бедни, пенсионери, социално слаби.
Важна за региона е програмата, която осигурява средства за квалификация и преквалификация на работещите в ТЕЦ-овете и „Мини Марица-изток“. Очаква се ръководствата и синдикатите да предложат вариантите за преквалификация и начини, по които да се извършва.
До края на годината се очаква да бъде задействана и програма, касаеща големи предприятия и индустриални обекти.
Веднага след преконференцията кметът Тодоров замина на организирано от НС посещение в Рейнски медодобивен район, заедно с председателя на Комисията по околна среда Станислав Станев. Целта е на място да се запознаят с мерките, прилагани в този район относно въглеродния преход, действието на програмите, изграждането и ефекта от индустриалните зони, квалификацията и преквалификацията на работниците там, за да могат да се ползват доказано добри практики и в регион Стара Загора.
Директорът на училището успокоява Огулджан и Йомер, че Айбюке са праведни момичета. Харика и Толга…
Осман припада. Началник Рафет натопява Умут за информатор. Парс веднага се обажда в разузнаването да проучат…
Барка притиска Анупама да подпише документи, но тя я моли да спре... Барка твърди, че…
Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…
Как се преименуват за малко над 3 месеца 840 000 души? БКП направи именно това…