Гигантски летящи пуйки с размери колкото сиво кенгуру са скитали из Австралия, съобщават местни учени, които проучват открити преди над един век кости в Куийнсланд.
Това всъщност са останки на изчезнал вид птица от семейството на голямокраките кокошки (Megapodiidae) – древен братовчед на съвременната голямокрака очилата кокошка (Leipoa ocellata), която е известна с това, че строи купчини от пръст и листа, в които снася своите яйца.
Древният й прародител Progura gallinacea едва ли е правил същото. На него са му липсвали големите й крака и специализирани нокти, коментират учените от Университета Флиндърс в Аделаида, Австралия, предава Sidney Morning Herald. Вместо това много вероятно Progura gallinacea просто да е закопавал яйцата си в топъл пясък или почва, както все още правят някои представители на рода, населяващи Индонезия и Тихия океан.
[ad id=“225664″]
Откритието е публикувано в списание Open Science.
При проучването си учените всъщност описват цели пет нови вида изчезнали голямокраки кокошки, като Progura gallinacea е най-големият от тях. Тези птици са живели в Плеистоцена – от преди 11 700 до 2,5 милиона години. Това означава, че те са съществували съвместно с някои от легендарните представители на мегафауната като гигантските торбести бозайници, изчезнали скоро след като съвременните хора навлизат в континента.
Макар много големи изчезнали птици, като птицата додо, да не са можели да летят, екипът от Университета Флиндърс смята, че Progura gallinacea определено се е издигал във въздуха. Той е притежавал силни кости на крилата и вероятно е кацал по дърветата.
Източник: nauka.offnews.bg
Община Стара Загора с отличие за цялостен принос към каузите на фондация „Център за правно…
„Свят без граници” проведе традиционната си кампания „Рождествено дете”, съобщиха за ЗАРАТА За 18-та поредна…