Снимка: Soichiro Koriyama/Bloomberg |
Вариантът омикрон на коронавируса заплашва за задълбочи дисбалансите, които забавят растежа и повишават разходите, съобщи в сряда Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирана от Financial Times. Организацията повиши значително прогнозите си за инфлацията в сравнение с преди три месеца.
Новият вариант, който беше установен миналата седмица, може да забави връщането на световната икономика към нормалност, предупреди базираната в Париж международна организация, включваща предимно богати страни членки.
Ръководителите на паричната политика трябва да бъдат „предпазливи“, допълни ОИСР. Според организацията най-неотложното изискване е да се ускори доставянето на ваксини срещу COVID в цял свят.
Препоръките са включени в публикуваните два пъти в годината прогнози за икономиката от ОИСР, която остава със сходни очаквания за глобалния растеж като преди три месеца, но значително повишава очакванията си за инфлацията.
За страните от Г-20 ОИСР повиши прогнозите си за инфлацията през 2022 г. от 3,9% през септември на 4,4% сега. Най-голям е ръстът в САЩ и Великобритания, където се очаква инфлацията да се ускори догодина от 3,1% до 4,4%.
Лорънс Бун, главен икономист на ОИСР, каза пред FT, че вариантът омикрон „се прибавя към вече високата несигурност и че може да се превърне в заплаха за възстановяването, забавяйки връщането към нормалността или нещо още по-лошо“.
Тя не се противопостави на агресивното становище, изразено във вторник от председателя на Федералния резерв в САЩ Джей Пауъл или на изявленията през последно време на Английската централна банка, като коментира, че тези централни банки вече са били предпазливи и че по-продължителният инфлационен натиск в САЩ и Великобритания изисква малко по-затегната парична политика.
„Няма универсална парична политика, защото имаме много различна ситуация на някои нововъзникващи пазарни икономики с ускорена инфлация. САЩ са различни и от Европа и от Азия, където проблемът с инфлацията е много по-малък“, отбеляза Бун.
Тя подчерта необходимостта държавните ръководители да заявят ясно, че няма да повишават лихвите в резултат на затрудненията пред веригите за доставка, но ще са готови да реагират, ако натискът върху цените се разшири и започне да се самозасилва.
ОИСР отбеляза, че глобалното възстановяване е много по-силно от първоначално очакваното през 2021 г., но допълни, че сега това създава поредица от вредни дисбаланси, които може да се запазят по-дълго от очакваното.
„Затрудненията пред веригите за доставка може да забавят растежа и да удължат ускорената инфлация“, предупреди Бун.
Само в автомобилния сектор ОИСР е изчислила, че нарушаването на доставките е свило германската икономика с повече от 1,5% тази година и с над 0,5% икономиката на Мексико, Чехия и Япония.
На фона на тези разминавания между търсенето и предлагането основното послание на ОИСР е, че в глобалната икономика се зараждат много други големи дисбаланси.
Те варират от предлагането на ваксини, което е по-голямо в богатите страни, нарастваща пропаст в представянето на икономиката между развитите икономики и нововъзникващите пазарни икономики и различия в представянето на пазара на труда в европейските страни и САЩ.
В Европа заетостта е по-добре защитена и по-висока спрямо нивата преди пандемията, но брутният вътрешен продукт не е възстановил напълно загубите. В САЩ е обратното.
Според Бун защитата на работните места в Европа е била от полза за хората, „но някои необходими премествания на работни места може още да не са се случили“. Тя също така заяви, че част от тази важна тенденция вероятно се дължи на факта, че първоначалният удар от коронавируса беше по-силен в Европа, отколкото в САЩ.
В икономическите си прогнози ОИСР предвижда, че ръстът на световната икономика ще се забави от 5,5% тази година на 4,5% през 2022 г., последван от разширение с 3,2% през 2023 г.
Инфлацията в страните от Г-20 вероятно ще се забави до 3,8% през 2023 г., след като достигне 4,4% догодина. Но ОИСР предвижда, че тя ще бъде под прага от 2% в еврозоната през 2023 г. спрямо 2,4% във Великобритания и 2,5% в САЩ.
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…