България продължава да е на дъното в ЕС по ваксиниране, а първа по смъртност от коронавирус. До момента в света са поставени над 4 милиарда дози ваксини като 30,7 на сто от населението на Земята е получило по една доза, а 16% са напълно ваксинирани, съобщават фармаколози.
Експертите обясниха, че в кратките характеристики на ваксините е посочено изрично, че 5 на сто от имунизираните няма да развият имунитет – това е генетика, но все пак има гаранция, че „ваксинираш ли се, боледуваш по-леко и по-малко заразяваш останалите хора, ако се разболееш“.
Учените питат защо все още здравните власти не публикуват информация колко от заболелите са ваксинирани.
Проф. д-р Мария Николова – клиничен имунолог в Националния център по заразни и паразитни болести заяви категорично пред БНР, че нито РНК-ваксините, нито векторните могат да заразят с болестта или да се интегрират в нашия генетичен материал. По думите й, те не могат да навлязат в ядрото на клетките.
Тя обясни, че според промяната в кратките характеристики вече и двете РНК- ваксини могат да се прилагат при деца между 12 и 18 години.
Проф. Николова изясни Коя ваксина е подходяща за жени, трябва ли да се имунизират бременните, както и тези, приемащи контрацептиви и с кои ваксини да се имунизират мъжете над 50 години.
По думите й, пациентите с ХИВ дават много добър имунен отговор към ваксините, така че хора с вторични имунни дефицити трябва да се ваксинират, изясни още проф. Николова.
По думите на д-р Цветелина Великова – – имунолог в болница „Лозенец“, вече е доказано чрез големи международни проучвания, че пациентите с автоимунни заболявания могат да се ваксинират.
След ваксина не се активира болестта и не се развива ново автоимунно заболяване – няма данни за повишена честота на реактивация на основното заболяване и дори пациенти на имуносупресивна терапия показват добър имунен отговор. Имунизирането трябва да се прави в период на ремисия, допълни д-р Великова.
Деян Денев – директор на Асоциация на научно изследователските и фармацевтични производители, е категоричен, че данните сочат, че ваксините работят, помагат, предпазват и не вредят, с много малки изключения и това е отразено в кратките характеристики.
Макар по думите му, с мутациите на вируса, това да намалява, тяхната ефективност срещу предпазването от хоспитализация, тежък COVID-19 и смърт, е относително устойчива. По думите му в държавите с високо имунизационно покритие заразените също растат, но смъртността от болестта е несравнимо по-ниска.
„Болестта се развива най-вече, където има неваксинирании и мен ме притеснява това – какво ще се случи в държава, в която Делта вариантът сега се разгръща, а ваксинационното покритите е изключително ниско“, попита Денев. Според него държавата трябва да е подготвена за това.
Здравите и силни нокти са отражение на правилното хранене и добра грижа. Хранителните добавки могат…
Здравата и красива кожа изисква както външна грижа, така и подходящо подхранване отвътре. Хранителните добавки…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…