Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group |
Увеличение на пенсиите в две стъпки – от 1 юли и от 1 октомври, ръст на минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст до 467 лева и скок на тавана на пенсиите два пъти до края на годината. Това приеха окончателно депутатите на второ четене на законопроекта за актуализация на бюджета на Държавното обществено осигуряване (ДОО) за 2022 г.
Така от 1 юли пенсиите се увеличават с 10%, като към това увеличение се добавят още 60 лева. От 1 октомври ще има преизчисляване на пенсиите, като то ще бъде с ръста на осигурителния доход за 2021 г. и темпа на инфлацията.
Минималната пенсия за осигурителен стаж и възраст става 467 лева, средната пенсия стига 666 лв., а от 1 октомври – 718 лв.
Всички депутати в пленарната зала одобриха ръста на минималната пенсия, като „против“ гласува само лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. В обяснение на отрицателния си вот той каза, че ДПС са предложили вариант, при който минималната пенсия да стане 481 лева и според него е имало възможност това да се случи.
Таванът на пенсиите остава, като максималната пенсия се покачва до 2000 лева от 1 юли, а от 1 октомври таванът ще се повиши още веднъж – до 3400 лева, колкото е размерът на максималния осигурителен доход, решиха още депутатите.
Предложенията на ГЕРБ и на ДПС за увеличение на пенсиите не бяха приети.
От ГЕРБ предлагаха 15% увеличение на пенсиите, като добавката 60 лева да е до края на годината, а от догодина да се трансформира като добавка само за най-уязвимите пенсионери.
Бившият социален министър Деница Сачева (ГЕРБ) каза, че са против вкарването на добавки към размера на пенсиите, защото това задълбочава несправедливостта и изкривява системата. По думите й добавките нямат нищо общо с пенсионната система, защото срещу тях няма осигурителен принос.
От ДПС предложиха всички пенсии да бъдат повишени с 14%, като добавката от 60 лева се изведе извън размера на пенсиите. Освен това тя да бъде по 120 лева за хората с най-ниски пенсии под прага на бедност до края на годината.
От ДПС поискаха добавката от 60 лева да остане само до края на годината, а догодина редовно правителство да реши бъдещото й прилагане.
От БСП остро разкритикуваха предложението за 120 лева, като посочиха, че с това се слага край на справедливостта в системата, защото минималната и средната пенсия на практика се изравняват.
На критиките на опозицията за липса на заложени приходи в бюджета на ДОО, но пък заложени милиардни разходи Искрен Арабаджиев („Продължаваме промяната“) отговори, че се разчита на допълнителна събираемост от нарастване на осигурителния доход. Освен това по думите му не е проблем да се финансира системата с данъци, което е устойчиво във времето. Разходите за пенсии са 10 на сто от БВП, което не създава проблем за финансовата устойчивост, заяви той.
Относно ръста на пенсиите от 1 октомври Арабаджиев каза, че това е очаквана мярка от пенсионерите. По думите му не е проблем, че едва една трета от пенсионерите ще получат индивидуално преизчисление, тъй като това ще се изчислява по формула и правила, като целта е намаляване на ножицата между стари и нови пенсии.
Националният осигурителен институт да бъде независима организация и пенсиите да се изчисляват по записани правила, призова Георги Ганев (“Демократична България”). Само предложението на правителството се доближава до това, докато другите предложения поставят в зависимост от парламента пенсиите и в бъдеще, посочи той.
Министърът на труда и социалната политика в оставка Георги Гьоков разкритикува предложенията на опозицията за пенсиите с аргумент, че с тях не се решава проблемът с доверието в системата и адекватността на пенсиите, както и че не се връща загубената спрведливост при размерите на старите и новите пенсии. Той изрази опасение, че с премахване на добавката пенсионерите отново ще останат на ниски пенсии. Гьоков разкритикува предложението на ДПС, посочвайки, че е доста объркано и неприемливо, а и изисква значителен финансов ресурс. То не е приемливо от експертна и от политическа гледна точка, каза министърът в оставка.
Депутатите приеха консолидирания бюджет на Държавното обществено осигуряване по разходите и трансферите на стойност 18,2 млрд. лева, като от тях 15,5 млрд. лева са за пенсии.