Categories: България

Омбудсманът отново с критики заради новите карти за транспорт в София

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати писмо до председателя на Столичния общински съвет Георги Георгиев и до кмета на София Йорданка Фандъкова, в което посочва, че при нея продължават да постъпват жалби от граждани заради новите условия за ползване на градския транспорт в столицата.

Ковачева алармира за проблеми при пътуване на пенсионери и лица над 68-годишна възраст, на хора с определени над 71% вид и степен на увреждане/степен на трайно намалена работоспособност, включително и за граждани, закупили билет от водача на превозното средство.

Пенсионери и лица над 68-годишна възраст се жалват, че не могат да се възползват от преференциалните цени на картите за градски транспорт, защото постоянният им адрес е в друго населено място. Много граждани пък питали защо се налага да валидират билетите, закупени от шофьора.

„Според Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община, приета от Столичния общински съвет, от преференциално пътуване са лишени дори регистрираните само по настоящ адрес на територията на Столична община“, пише проф. Ковачева.

Тя подчертава, че тези хора на практика са неравно третирани на „териториален принцип“, защото са над 68 години, пенсията им е унизително ниска, налага им се да пребивават в София за известен период от време, но нямат право на преференциални цени на превозни документи за градския транспорт.

„В качеството си на застъпник за правата на гражданите в неравностойно положение, част от които несъмнено са пенсионерите, хората с увреждания и други, бих искала да отбележа, че със забраната да се възползват от по-ниските цени на абонаментните карти граждани, чиито постоянен адрес не е на територията на Столична община се създават предпоставки за отнемане на права и възможности, които биха им помогнали в усилията им да водят активен, независим и достоен живот“, пише омбудсманът.

Другият проблем, за който омбудсманът пише, е свързан с валидирането на билети за еднократно пътуване без право на прекачване, които се купуват от водача.

Оказва се, че шофьори продават билет за еднократно пътуване без право на прекачване, за който се изисква
задължителна валидация, а при неспазване на това задължение при проверка от контрольорите гражданите са принудени да закупят билет в размер на 40 лв. като глоба за невалидирано пътуване. Ковачева пита също дали шофьорите издават фискален документ при продажбата на билета.
 

https://www.dnes.bg/

Arhiv