Омбудсманът Диана Ковачева отправи критика към искането на финансовото министерство да не се изповядват сделки с имоти на хората с неплатени глоби.
В писмо до служебния финансов министър общественият защитник предупреждава, че предвидената промяна в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс нарушава правата на гражданите.
Съгласно нея нотариусите задължително трябва да проверяват клиентите си за липса на публични задължения и едва тогава да изповядват сделки с имоти и МПС. В момента продавачът само писмено декларира, че не дължи данъци, мита и осигуровки. Предлага се обаче проверката на нотариусите да включва не само неплатени данъци, мита и осигурителни вноски, но и неплатени в срок общински такси, глоби от различни държавни и общински институции, имуществени санкции, конфискации, надплатени или неправомерно получени средства по европейски програми и фондове заедно с лихвите и всякакви други вземания, обявени за публични. За целта нотариусите ще имат достъп до всички подобни задължения на клиентите си.
Ако се приеме исканата от Министерството на финансите промяна, неплатена глоба към КАТ може да спре сделка с недвижим имот или с автомобил.
„Подобна рестриктивна мярка ще доведе до непропорционално и неоправдано ограничаване на правата на гражданите за сметка на улесняването на събираемостта на глобите“, подчертава омбудсманът.
Ковачева посочва колко проблематично може да се окаже включването на глобите като условие за изповядване на имотна сделка. Например често се случва граждани да не разберат, че са били глобени или вече да са платили задължението си, но системата да не го е отчела. Освен това е възможно за глобата да е изтекла погасителната давност, както и човек да я обжалва.
Ковачева подчертава, че това на практика е принудителна административна мярка, защото, дори и да не е съгласен с наложената глоба, гражданинът ще предпочете да плати, за да може да сключи сделката. От друга страна, това вменява на нотариусите задължения на публични съдебни изпълнители.
Общественият защитник припомня и решение на Конституционния съд, според което обстоятелството, че държавата не може да изпълни задължението си по принудително събиране на наложените глоби, по никакъв начин не може да бъде основание за фактическо санкциониране на гражданите.
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…
Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…