„Замърсяването с листерия е вторично, тъй като тя съществува в околната среда и се пренася чрез контакт. Предписват се редица хигиенни мерки в засегнатите предпрития, а храните са били разпространени в търговска мрежа. Уведомени са клиентите на всички производители, за да връщат засегнатите храни“, каза пред Нова телевизия д-р Кремена Стоева от Българска агенция по безопасност на храните.
По думите й бизнесоператорите са задължени да гарантират безопасността на храната, която се пуска на пазара. „Производителят не е знаел, че продуктите са били замърсени. Засегнати са два вида храни – скумрия на шайби от Сливен и домашен суджук от Русе. Това са малки производители. От рибата е произведена близо 60 кг., а от суджука близо 50 кг.“, каза още тя.
Доц. Атанас Мангъров обясни, че листерията не е често срещано заболяване, но може да засегне хора във всяка възраст. „Когато се появи тази болест, увеличава смъртния риск. Симптомите при нея са висока температура, повръщане, главоболие и нарушаване на съзнанието, различни от тези на бактериалните менингити. За да се реагира на тази болест, трябва да се докаже причинителя в ликвора или в кръвта, което изисква добра лаборатория“, заяви той.
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…