Снимка: Bloomberg L.P. |
Основните европейски борсови индекси приключеха сесията с ръстове, игнорирайки опасенията за рецесия, които помрачават настроенията сред много от инвеститорите, съобщава CNBC.
Общоевропейският индекс Stoxx 600 напредна с 0,27% до 416,19 пункта.
Германският бенчмарк DAX отчете ръст от 0,35% до 13 231,82 пункта.
Френският измерител CAC записа повишение от 0,64 на сто до 6086,02 пункта.
Британският показател FTSE прибави 0,9% към стойността си, покачвайки се до равнище от 7323,41 пункта.
Инвеститорите обърнаха внимание на редица икономически новини от региона.
Потребителското доверие на французите се влоши повече от очакваното през юни, като показателят спадна до деветгодишно дъно поради политическата несигурност и инфлацията. Според данните на френския национален статистически институт индексът на потребителското доверие се понижава от 85 пункта през май до 82 пункта през юни. Това е най-ниското ниво на показателя от юли 2013 г.
Междувременно потребителските нагласи в Германия ще се свият до ново рекордно дъно през юли, след като войната в Украйна и продължаващите проблеми на снабдителните вериги допълнително ускориха инфлацията. Според института GfK индексът на потребителското доверие, базиран на проучване сред около 2000 германци, ще се свие до -27,4 пункта през юли, след като записа краткотрайно възстановяване до -26,2 пункта през юни.
От своя страна Унгарската централна банка изненадващо увеличи с над три пъти темпа на покачване на основната си лихва, след като поевтиняването на форинта я принуди да се откаже от плана за забавяне на парично затягане. Регулаторът увеличи основната лихва със 185 базисни пункта до 7,75%. Това е повече от очакванията на всички икономисти, анкетирани от Bloomberg, като медианната им прогноза бе за 50 базисни пункта.
Пазарите реагираха и на коментарите на управителя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, която заяви, че условният подход към промените в лихвите не трябва да се бърка със забавено нормализиране на паричната политика. В речта си Лагард потвърди плановете на ЕЦБ да повиши лихвите на следващото си заседание за пръв път от 11 години насам. Увеличението, което се очаква да бъде прието на 21 юли, ще бъде в размер на 25 базисни пункта.
В същото време, според източници, ЕЦБ вероятно ще източи средства от банковата система, за да компенсира всяка покупка на облигации, направена с цел да се ограничат разходите за задлъжнелите страни членки на еврозоната. На 15 юни ЕЦБ свика извънредно заседание, след като доходността по 10-годишните италиански държавни ценни книжа надмина 4% за пръв път то 2014 г. След заседанието регулаторът пое ангажимент да ускори работата по създаването на инструмент против фрагментацията на облигационните пазари в блока.
При индивидуалните акции книжата на британския производител на самолетни двигатели Rolls-Royce поскъпнаха с 6,5%. Цената на акциите на френската автокомпания Renault нарасна с 2,4%, след като обяви партньорството си с IT групата Atos, което ще ѝ помогне да редуцира разходите си.
На дъното на Stoxx 600 се озова британската финтех компания Wise, чиито книжа поевтиняха с 15 на сто на фона на слабите целогодишни финансови данни.