Оризът, бившият лукс. Как едно ястие живя 4 века преди да стане всекидневие

Оризът е една от първите култури, които навлизат в днешните български земи след османското завладяване. Литературата споменава различни страни като негова изконна родина – Китай, Индия, Индокитай, Бирма, Индонезия, но най-общото съгласие е за региона на Югоизточна Азия. Смята се още, че в Европа културата е пренесена първоначално при завоюването на Испания от маврите, след което се разпространява и отглежда от тях в Сицилия, а от XV в. насетне и в по-северните части на Апенинския полуостров.

Османските турци внасят ориза от Азия и го превръщат в типичен продукт на Анатолия и Балканите. Към втората половина на XV в. вече са налице отделни утвърдени райони на оризосеяне. Налице е и култура на консумация на ориз сред мюсюлманите в Османската империя, която постепенно се разширява.

През XVI в. ориз се отглежда в Пловдивско и Татар Пазарджишко

През XVI в. вече има и множество сведения за отглеждане на ориз (на турски пиринч) в Пловдивско и Татар Пазарджишко. През XVII в. тези данни нарастват допълнително, включвайки в оризопроизводството и региона на Хасковско. Към това се прибавят нови податки от XVII в. за оризопроизводство и в Македония, обхващащо районите на Воден, Серес и др. Ала в прострялата се на три континента Османска империя ориз се отглежда още и в Анадола, Сирия и Египет.

Оризът на чаршията

Значението на произведения ориз за пазара и за градското стопанство в Османската империя е голямо и той е една от постоянните стоки още от XV в. Ала тази насъщна консумация е съсредоточена наистина предимно сред мюсюлмани и най-вече в столицата и големите градове, сред армията, както и в благотворителните мюсюлмански институции.

За разлика от Югоизточна Азия, оризът в Османската империя не е храна на обикновения човек, а нещо, което си позволяват най-вече по-богатите мюсюлмани и жителите на големите градски центрове в империята. Говорейки за пилафа в Персия през XVII в., бележитият френски историк Фернан Бродел изрично свързва ястието със „заможна трапеза“.

Отбелязвайки пък консумацията на ориз през тези столетия и сред гръцкото население, гръцката историчка Ана Матеу не пропуска да подчертае, че това се отнася най-вече за гражданите.

Популярността на ориза обаче води до регулиране на цените в империята през периода XVI-XVIII в. Ето защо те са много по-ниски отколкото тези в Централна и Западна Европа, където поради тогавашния скъп транспорт цената му се покачва като вносен артикул и е четири пъти по-висока в сравнение с Балканите.

Империята регулира цените на ориза през XVI-XVIII в. и те са 4 пъти по-ниски, отколкото в Европа

Ето защо чужденците от Централна и Западна Европа гледат по друг начин на османските пазари . През 1634 г. Хенри Блаунт е категоричен: „В Турция има малко просяци поради изобилието на храни.“ През 1697 г. унгарецът Янош Комароми констатира „изобилие“ в Никопол, Свищов, Русе, а за Видин конкретно и „голяма евтиния във всичко“. А и още в 1420 г., когато главният равин на Одрин Ицхак Царфати отправя апел към събратята си около Рейн, в Моравия и Унгария да дойдат в Османската империя, той изтъква не само тукашната веротърпимост, но и обстоятелството, че става дума за „страна, в която нищо не липсва“, където е „храната евтина“.

Пилафът

Оризът и приготвеният от него пилаф се явява знакова храна за османския елит. Историчката Марияна Йерасимо успява да идентифицира 71 рецепти за пилаф в османската кухня, но техният истински брой трябва да е бил дори още по-голям.

Можем да кажем, че оризът е една основна храна за богатите и състоятелни мюсюлмани, за населението на столицата и големите градски центрове на Ориента, за търсещите милостиня в имаретите (места, в които се раздава безплатна храна), на трапезите, свързани с мюсюлманския религиозен календар.

Въпреки че е популярен, това все още не го прави за дълго време всекидневна храна за огромното, включително и мюсюлманско население по цялата империя и Балканите в частност.

Изглежда едва към XVIII в. оризът като ястие започва да прониква и сред по-богатия православен елит в империята. Румънската историчка Виолета Барбу обръща внимание на обстоятелството, че макар да живеят врата до врата с ядящите пилаф османски турци, на север от Дунава възприемат ориза като храна едва през XVIII в.

Оризът в супата на българския елит

През XIX в. оризът може да се забележи и на трапези на формиращия се български елит, както и сред българи, които са на гурбет из широките части на империята или в столицата.

Като цяло обаче оризът продължава да се възприема повече като празнична или луксозна храна. Това не бива да ни изненадва. През XVIII век все още в град като сирийския Алепо (Халеб) цената на ориза е два пъти по-висока от тази на житото. Ситуацията не се променя съществено и след време. Английският социолог от иракски произход Сами Зубайда отбелязва, че дори и в края на XX век оризът представлява основна храна единствено в ограничени региони на отглеждането му в Близкия Изток.

През XIX век цената на ориза непрекъснато се покачва

И все пак, въпреки непрекъснатото покачване на цената му през 19 в., оризът се консумира вече и от българи, повече от когато и да било в сравнение с предходните столетия. Заможни люде започват да слагат ориз в чорбата, какъвто е случаят с героите на Любен Каравелов хаджи Генчо и дядо Либен в „Българи от старо време“.

Тодор Г. Влайков отбелязва как една от характеристиките на празничното меню от детските му години е оризът, който майка му на село слага в чорбата. Видимо оризът се ползва за чорба, като добавка към месото при ястието оризато, или постен с някакъв зеленчук. А изтънчените пълнежи с ориз остават все още ястия за един тънък състоятелен слой и най-често в извънбългарска среда.

Заловеният и конвоиран след потушаването на Априлското въстание Захари Стоянов съобщава за наставленията на чауша в село Балван какво да приготвят селяните за заптиетата. На споменаването на едно заптие „Нещо с оризец не споменахте, а то си би имало хас или кокошка, или пък чист пилаф, само в месо сварен“, чаушът отговаря красноречиво: „Пезевенците не му са майстори, та затуй го премълчах.“

Оризът в нова България

Едно от първите действия на Временното руско окупационно управление през 1879 г., е да забрани сеенето на ориз в Източна Румелия. Като причина за решението са използвани аргументи свързани с хигиена и болести. Ала реалните намерения са свързани с желание да се игнорират интересите на лицата заети в сеенето, които са преобладаващо турци.

След премахването на ограничението правителството в София предприема и едно по-широко и всеобхватно изследване на въпроса за оризопроизводството от здравна, икономическа и фискална гледна точка. От 1903 г. насетне Държавната земеделска опитна станция в село Садово започва специални опити с култивирането на различни сортове „местен” и чужд ориз, като най-добри резултати дават местният червен ориз, следван от Novarse, Puglione, белия местен, Settealla, Kitajmo и др.

В началото на XX век най-добри резултати в България дава култивирането на местния червен ориз

В първото десетилетие на XX в. изследователи вече отбелязват как производството на ориза в България нараства. През 1911 и 1912 г. и завършилият земеделие в Милано директор на Държавната земеделска опитна станция в Садово Станислав Доспевски публикува две монографии, посветени на водещия опит в производството на ориз, базирайки се на „рационално уредените оризища в Северна Италия.”

Готварски книги, сарми, че и октопод с ориз

Ала и в края на XIX и началото на XX в. ястията от ориз се срещат все още сравнително рядко в битовата практика на българите. Най-често на тях се натъкваме в гостилниците, градските домове и по празничните трапези, а не сред огромното селско население. Предимно сред градските жители ориз се използва и за приготвянето на вече известни ориенталски десерти.

Нарастващата в края на XIX и началото на XX в. кулинарна литература предлага варианти на една висша и градска кухня – разни видове меса с ориз, пълнене на зеленчуци с ориз и пълнене на заклани животни с ориз. Тук се появяват рецептите за „сарма с агнешки дроб” и пълнените чушки. С тези си усилия да насърчи разнообразяването на ястията кулинарната литература за две-три десетилетия не остава без ефект, особено в столицата и градските центрове, а след време и по селата.

В изолирани случаи някои по-състоятелни и отворени към света семейства дори стигат и до чувствително разнообразяване на участието на ориза в менюто. Свидетелство за това дава микробиологът Владимир Н. Марков. Спомняйки за внасяното от Гърция животно октопод, той добавя : „Ядеше се сурово или се готвеше с ориз.“

През 30-те години 97,44% от българските домакинства вече консумират ориз

В средата на 30-те години тогавашната специалистка по хранене Христина Мочева установява, че ориз консумират „почти всички” проучени от нея домакинства (97,44%), като без изключение разчитат за доставката му на пазара. След около цели четири века след пристигането си, оризът е напът да стане повсеместна храна за българите. След като е отхвърлена властта на тези, които са го донесли. Но не и ястията им.

* Становищата, изказани в рубриката „Мнение“, могат да не отразяват позицията на Свободна Европа.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

Коя е най-късата улица в Стара Загора?

Най-късата улица в Стара Загора е улица „Даскал Петър“. Тя е дълга едва няколко десетки…

31 минути ago

Русия извършва консулска дейност във Варна, потвърди Митрофанова

Руската посланичка Елеонора Митрофанова каза, че консулството на Русия във Варна продължава да работи. Тя…

53 минути ago