Categories: Бизнес

Осъдиха Credit Suisse по делото заради Брендо

Снимка: Bloomberg L.P.

Швейцарската банка Credit Suisse Group AG беше осъдена за това, че не е предотвратила прането на пари от страна на български трафикант на кокаин, съобщи Bloomberg. Става въпрос за осъдения за трафик на кокаин Евелин Банев-Брендо.

Това е първата наказателна присъда на голям кредитор в историята на страната.

Още по темата

Присъдата, с която е осъдена и бивша мениджърка на банката също по обвинения в пране на пари, беше постановена от висшия наказателен съд на Швейцария в понеделник следобед. Жената получи 20-месечна условна присъда, докато Credit Suisse е изправена пред глоба от 2 млн. швейцарски франка (2,1 млн. долара) и пред иск за 19 млн. франка, което се равнява на изпраните пари.

Присъдата е поредният удар върху репутацията на Credit Suisse, която твърди, че престъпленията са от време, в което стандартите са били по-малко строги. Банката се бори с поредица от скандали, които сринаха цената на акциите й до почти рекордно ниски нива и може да бъде изправена пред второ обвинение по друг случай по-късно тази година.

Банката посочва в изявление, че ще обжалва решението, като отбелязва, че досъдебното разследване е отпреди повече от 14 години. „Credit Suisse непрекъснато тества своята рамка за борба с изпирането на пари и я укрепва с течение на времето в съответствие с развиващите се регулаторни стандарти“, изтъкват от банката.

Делото беше критикувано от Credit Suisse, че е заведено толкова години след въпросните събития. Банката изрази своето „удивление“ в края на 2020 г., когато швейцарската прокуратура публично я обвини в пране на пари, като се има предвид, че предполагаемите престъпления са извършени между 2004 и 2008 г.

Според швейцарското законодателство обаче местните прокурори могат да повдигат наказателни обвинения срещу банки, ако смятат, че тези институции не са направили достатъчно, за да проверят клиентите си и техните пари за очевидни връзки с незаконна дейност. Бившата служителка на Credit Suisse, която може да бъде назована само като Е. съгласно швейцарските ограничения, е приемала депозити на използвани банкноти, които редовно са надхвърляли 500 хил. евро наведнъж, сочи обвинителният акт от 515 страници. Депозитите на пари в брой са били много разпространени предвид рискованото състояние на българските банки по това време, е казала служителката в своите свидетелски показания.

Други двама българи са осъдени по делото за участие в престъпна организация и пране на пари в тежка форма. Единият е получил 36-месечна присъда лишаване от свобода с 18-месечна условна присъда, а другият е получил 12-месечна условна присъда.

https://www.investor.bg/

Arhiv